Možda mislite da je svejedno, ali odabir pravog trenutka za soljenje mnogo znači. Kad bi se soljenje mesa prije pripreme svodilo samo na dodavanje okusa, odabir trenutka bio bi nevažan.
Međutim, so čini mnogo više od pukog poboljšavanja okusa. Kad biste na proliveno crno vino posuli so, uvidjeli biste njenu golemu sposobnost upijanja vode (tzv. higroskopnost). I utrljavanje soli na sirovo meso ima sličan učinak jer izvlači vodu iz mišića i stvara površinski sloj rasola.
Poboljšavanje teksture
Soljenje netom prije stvara sloj rasola koji možete ukloniti kako biste brže isušili i posmeđili meso. Soljenje mesa dosta prije pripreme ima nekoliko prednosti.
Zadržavajući se duže na mesu, so ga počne omekšavati denaturiranjem površinskih bjelančevina i nakon četrdesetak minuta meso je već osjetno mekanije. Površinu i dalje možete očistiti prije pripreme za brže isušivanje i posmeđivanje.
Kad ga ne treba soliti
Premda so omekšava meso, mljeveno ne treba soliti jer tako omekšavate fina „zrna” koja se počnu lijepiti jedna za druge. Unaprijed posoljena pljeskavica bit će gumenasta, a tako pripremljen hamburger odskočit će bacite li ga na pod, piše 24.hr.