U AUSTRALIJSKOJ BAŠTI

Smrdljivi cvijet procvjetao nakon 15 godina

Procjene govore da u divljini postoji samo oko 300 primjeraka ove biljke, dok ih ukupno ima manje od 1.000

Smrdljivi cvijet. AP

A. O.

prije 4 dana

Lešinarov cvijet (Amorphophallus titanum), poznat i kao titan arum, procvjetao je prvi put nakon 15 godina u Australijskoj nacionalnoj botaničkoj bašti u Kanberi.

Ova rijetka biljka, koja u svojoj rodnoj Indoneziji nosi naziv bunga bangkai, endemska je za kišne šume zapadne Sumatre i poznata je po svom jakom mirisu koji privlači oprašivače poput muva.

Procjene govore da u divljini postoji samo oko 300 primjeraka ove biljke, dok ih ukupno ima manje od 1.000. U svom prirodnom staništu cvjeta samo nekoliko dana svakih sedam do deset godina, ali još jedan primjerak procvjetao je u Sidneju, u Kraljevskim botaničkim baštama, krajem januara, privukavši 20.000 posjetilaca. U novembru se sličan broj ljudi okupio u Botaničkoj bašti Džilong, jugozapadno od Melburna, kako bi iskusili još jedan cvijet sa neprijatnim mirisom.

Dovoljna energija

Vršilac dužnosti menadžera rasadnika u Kanberi, Kerol Dejl, izjavila je da ne postoji jasno objašnjenje za talas cvjetanja ovih biljaka širom Australije. Cvijet nastaje kada titan arum uskladišti dovoljno energije u svom podzemnom krtolastom organu, poznatom kao korm. Prema jednoj teoriji, mnoge od ovih biljaka su slične starosti i jednostavno su uskladištile dovoljno ugljenih hidrata da bi konačno proizvele cvijet. Dejl je istakla da se biljke širom Australije uzgajaju u različitim uslovima, što čini istovremeno cvjetanje još neobičnijim.

Kanbera, Sidnej i Džilong imaju različite klime, a vrtlari koriste različite metode đubrenja i upravljanja biljkama. Nakon 15 godina bez cvjetanja, Dejl je smatrala da Kanbera, koja povremeno bilježi sniježne padavine, nije odgovarajuće mjesto za uzgoj ove biljke. Kako je izjavila, biljka je u kolekciji nešto duže nego što je uobičajeno za prvo cvjetanje, zbog čega su sumnjali u odgovarajuće uslove. Ipak, cvjetanje ih je prijatno iznenadilo.

Miris se intenzivirao

Cvijet se počeo otvarati u subotu oko podneva, a njegov miris se ubrzo intenzivirao. Do večeri je bio izuzetno jak i mogao se osjetiti s druge strane ulice. Posjetioci su njegov miris opisali kao mješavinu raspadnutih životinja, pokvarenih jaja, znojavih čarapa, kanalizacije i đubreta. Zbog ograničenog prostora u stakleniku, broj posjetilaca koji su željeli da vide cvijet visok 135 cm bio je ograničen na stotine putem sistema prodaje ulaznica.

Dejl je dodala da je najgori dio mirisa prošao do ponedjeljka. Ipak, prilikom sakupljanja polena sat vremena ranije, miris trulog mesa se i dalje mogao osjetiti iz neposredne blizine biljke, prenosi Nova ekonomija.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.