Vjerovatno svi znaju za izreku da ribe spavaju "sa pola mozga", a mnogi smatraju da ne spavaju uopće. Međutim, pored toga što nam logika ne dozvoljava da odbacimo ideju da je svakom živom biću na zemlji, pa i u vodi, potreban san, možda ste primijetili kako vaša ribica ",stoji u mjestu", što je moglo da vas preplaši, ili navede na ideju da ona možda spava.
Ribice spavaju, ali na poseban način, piše Apetit.rs.
Kako ribice spavaju
Postoji razlika između ljudskog sna i spavanja koje je uobičajeno za ribe. Ljudima, i generalno sisarima, tokom sna se "gasi" dio mozga, ulaze u takozvanu REM fazu i ne reaguju na tiha spoljašnja dešavanja, što se kod riba razlikuje.
Počev od toga da nemaju kapke, ribe ne mogu da zatvore oči, pa fazu odmora "obavljaju" standardno otvorenih očiju. Tokom sna se potpuno umiruju, usporavaju disanje, metabolizam i smanjuju im se moždane aktivnosti. Međutim, većina riba ostaje donekle svjesna tokom sna i mogu da vide ono što se ispred njih nalazi i da reaguju na najmanje promjene u okolini.
Interesantno je i to da neke vrste ajkula tokom sna moraju da se kreću.
Kada ribice spavaju
Vrijeme sna ribica zavisi od vrste kojoj pripadaju: neke spavaju danju, a neke noću, s tim što je za akvarijumske ribice karakteristično da su danju aktivne, a noću odmaraju.
Gdje spavaju
Isto kao i sve životinje koje su prirodni plijen, ribice se sklanjaju na dno akvarija (posebno zimi), zavlače se u ćoškove ili oko kamenja i tu "pune baterije".
Zato, prije nego što se uplašite što se ribica zavukla među alge ili u dekoraciju, provjerite da li samo spava.