Ekstremne vrućine ne utječu loše samo na ljude, već i na životinje u još većoj mjeri. Za razliku od ljudi koji znojne žlijezde imaju po čitavoj površini tijela, kod pasa i mačaka su one najviše locirane na području ekstremiteta. Stoga je potreban još jedan vid odavanja toplote da ne bi došlo do pregrijavanja organizma, što je kod prvenstveno pasa, a i mačaka, dahtanje.
Toplotni udar
Time osiguravaju da vlažnost s jezika ispari, a ubrzanim i pojačanim disanjem omogućava se veći protok zraka kroz pluća radi čega dolazi do isparavanja i odavanja toplote u okolinu te time i značajnim hlađenjem organizma.
Još jedan od načina sprječavanja pretjeranog pregrijavanja organizma jeste i širenje perifernih krvih sudova čime se usporava protok krvi i osigurava njeno hlađenje. Budući da su osjetljiviji na vrućinu nego ljudi, treba ih više zaštititi i obratiti pažnju na njih.
Jedno od najopasnijih stanja u kojem se može naći kućni ljubimac uslijed izlaganja pretjeranoj vrućini jeste toplotni udar. Nastaje kada sistem za termoregulaciju ne može da održi tjelesnu temperaturu u normalnim granicama. Dolazi do povišene tjelesne temperature koja obično prelazi i 40 stepeni.
Hladne obloge
Također se javljaju simptomi drhtanja, otežanog i ubrzanog disanja, ubrzanog rada srca, pojačanog lučenja pljuvačke, dezorijentacije, a kasnije može doći do povraćanja i proljeva. Ukoliko dođe do pojave ovih simptoma, potrebno je poduzeti neke mjere, prije svega odvesti ljubimca na tamno i hladnije mjesto, te ga skloniti od direktnog izlaganja suncu.
Obavezno mu je potrebno ponuditi vode da pije, te mu staviti hladne obloge na ekstremitete. Nakon poduzetih osnovnih mjera, potrebno ga je što prije odvesti veterinaru. Što se tiče sunčanice, simptomi su vrlo slični kao kod toplotnog udara, samo što uslijed izlaganja sunčevim zrakama posljedično dolazi do edema mozga.