Besprijekorna koža, blistava i sjajna je nešto što oduševljava svakoga i vjerovatno se većina zapita kako to postići. Ovih par trikova mogu sigurno pomoći u tom poduhvatu.
Svi beauty savjeti, kao i proizvodi, neće "upaliti" svakome jednako zbog različite kože i kose. Ipak, postoje trikovi koji će vam pomoći, neovisno o tipu kože, kose, noktiju ili bilo čega drugog.
Hidratacija pod tušem
Koža najbolje upija hidratantne kreme i ostale proizvode za njegu kada je još blago vlažna. Ako imate suhu kožu, isprobajte ovaj savjet, nanesite losion za tijelo nakon tuširanja, dok ste još u tušu, dok je koža još uvijek vlažna.
Ne mora biti potpuno mokra, možete je malo posušiti. Ako vam se čini neugodno, niste jedini. Potrebno je malo prilagodbe na ovaj proces, no ubrzo ćete primijetiti da postaje najbolja stvar u vašoj rutini njege kože.
Peškir za lice
Iako mnogi imaju naviku da se nakon tuširanja obrišu jednim peškirom, stručnjaci ipak upozoravaju da bi možda bilo bolje koristiti drugi za lice. Naime, lice je puno osjetljivije i reagira drukčije na gelove za tuširanje, koji mogu ostati na peškiru.
No, nije samo to razlog zašto je dobro imati dva peškira. Najveći problem su bakterije koje mogu ostati na njemu, odnosno njegova nečistoća. Bakterije, gljivice, mrtve stanice kože, ulja i drugi ostaci mogu se nakupiti na peškiru, što može dovesti do infekcija, iritacija kože, pa čak i pojave akni na licu.
Dezodorans koristite noću
Zvuči neobično, ali evo trika koji biste mogli iskušati ako imate problema sa znojenjem. Neki stručnjaci tvrde da antiperspiranti bolje djeluju kada je tjelesna temperatura niža i kada nismo u situaciji u kojoj se znojimo.
Čak i ako isperete dio dezodoransa ujutro, on će se dobro upiti u kožu tokom noći te će tokom dana biti djelotvorniji nego da ga nanesete po danu, a upotrebom dezodoransa prije spavanja, možete očekivati manje znojenje tokom dana.
Uprkos tome što podržavamo ideju da kožu pazuha ponekad treba pustiti da diše bez dezodoransa, dodatan savjet je koristiti ovaj trik samo u posebnim prilikama, kad znate da će sljedećeg dana biti ključno da se ne pojave tragovi znoja na vašoj odjeći. Ostale dane, možda je ipak najbolje pustiti kožu da diše tokom noći.
Nemojte dirati zanoktice
Koliko god vas možda iritirale, zanoktice su zapravo zaštita nokta. Podrezivanje ili guranje zanoktica unatrag može smanjiti njihovu efikasnost i omogućiti prodor bakterija u nokte, što potencijalno može dovesti do infekcija.
Osim toga, češće diranje zanoktica može ih učiniti manje njegovanim i stvarati probleme, ulazeći tako u začarani krug, što ih više dirate, to ih više tretirate, a što ih više tretirate, to brže izgledaju lošije. Za prirodno lijep izgled zanoktica, ključ je u hidrataciji ruku (što je također korisno za opću kožu ruku), što čini ovu praksu pobjedničkom situacijom.
Šminka mora odgovarati jedna drugoj
Iako se može činiti malo kompliciranim, zapravo i nije. To znači da bi proizvodi koje nanosite na lice jedan za drugim trebali imati istu bazu. Naprimjer, ako koristite proizvode na bazi vode, svi bi trebali biti na istoj bazi.
Dakle, ako koristite primer na bazi vode, neka i podloga ili BB krema također budu na bazi vode. S druge strane, ako koristite uljne proizvode, neka svi budu na toj bazi. Vjerujte, rezultati će vas oduševiti.
Vrat treba biti dio svake rutine
Vratu treba posvetiti jednaku, ako ne i više pažnje, kao i licu. Možda vas iznenadi ova informacija, ali vrat stari i brže od kože lica. Bez obzira na sve napore koje ulažete u "peglanje" bora na licu i ostale metode pomlađivanja, lice može izgledati mladoliko, dok vrat može reći sasvim drugu priču.
Stoga, ne zaboravite uključiti vrat u svoju beauty rutinu. Idealno je proširiti beauty rutinu s lica na vrat i dekolte, uz dodatnu pažnju na jedan savjet, koža vrata je tanja od kože lica, što je čini osjetljivijom. Preporučuje se posebna pažnja prilikom upotrebe pilinga na ovom području.
Polako šamponiranje
Većini ljudi, pranje kose često predstavlja neugodan zadatak koji bismo, kad god je moguće, radije preskočili. Kada napokon dođe na red, često se pokušavamo što brže "riješiti" tog zadatka (osim ako nismo iznimka koja uživa u tom ritualu).
No, takav pristup nije idealan jer je šamponu potrebno vremena da razgradi sebum i temeljito očisti vlasište.
Preporučljivo je masirati vlasište šamponom tri do pet minuta, koristeći pritom manje količine šampona koje nježno umasirate u vlasište.
Ako brzo nanesete šampon i odmah ga isperete, sastojci šampona nisu imali dovoljno vremena da efikasno djeluju te biste u tom slučaju mogli kosu oprati samo vodom, a rezultat ne bi bio znatno drugačiji.