STRUČNJACI PIŠU ZA "AVAZ"

Nauka o praštanju: Kada “izvinjenje” u partnerskom odnosu nije dovoljno

Ako se ne izvinite efikasno, emocionalne rane vašeg partnera će se zagnojiti sve dok se ogorčenost ne pojavi i zabije nepomični klin između vas oboje

Razumijevanje partnerovog straha je ključno. Facebook

Psihoterapeutkinja Emina Kadić

8.11.2024

U psihoterapijskoj praksi su česti slučajevi kada jedan od partnera ne uspijeva nikako dobiti oprost od svog partnera, bilo da je u pitanju situacija zaboravljanja godišnjice veze ili prevara.

Nepomični klin

Dobra vijest je da su istraživači proučavali oprost i otkrili način izvinjenja koji inspiriše oprost i vraća povjerenje nakon izdaje kod partnera koji istinski žele obnoviti vezu i ostati zajedno. Novije istraživanje nam govori da praštanje ima mnogo više koraka od sveprisutnog "Žao mi je", a koje možete proći uz pomoć psihoterapeuta.

Nije važno da li ste napravili neku veću ili manju izdaju. Važno je kako se vaš partner osjećao kada ste uradili to što ste uradili i kako to sada utječe na njegov kapacitet da vam vjeruje i da se osjeća sigurno u vašoj blizini.

Ako se ne izvinite efikasno, emocionalne rane vašeg partnera će se zagnojiti sve dok se ogorčenost ne pojavi i zabije nepomični klin između vas oboje.

Razumijevanje partnerovog straha je ključno za vraćanje narušenog povjerenja

Ljutnja i ogorčenost nakon izdaje povjerenja obično prikrivaju ranjiviju emociju straha i to najčešće strah da:

1. osoba “na koju računamo da će nam čuvati leđa” nije tu

2. osoba “za koju smo se nadali da će nas prihvatiti upravo onakve kakvi jesmo” misli da nismo dovoljni

3. da će nas napustiti osoba za koju smo sanjali da će ostati

4. strah da jedina osoba kojoj vjerujemo da će se brinuti o nama kad mi sami ne možemo, ipak to neće.

Zajednička nit koja povezuje sve ove strahove su zapravo podrška i zaštita.

U najmanju ruku, vaše izvinjenje bi trebalo da se odnosi na vašeg partnera, a ne na vas.

Prvo, razmislite šta ste uradili zbog čega žalite. Zatim se izvinite za utjecaj koji su vaši postupci imali na vašeg partnera. npr. " žao mi je što sam te povrijedio/la kada sam (razlog)." Sve dok ne priznate negativan uticaj vašeg ponašanja, vaš supružnik/partner neće osjećati da vam je zaista stalo ili da razumijete dubinu njihovog bola.

Kadić: Povjerenje je nesvjestan izbor. Facebook

Povjerenje je valuta ljubavi

Praštanje je svjestan izbor. Povjerenje nije izbor. To je uglavnom nesvjestan proces. Povjerenje jednostavno jeste ili nije.

Budući da je povjerenje uglavnom nesvjestan proces (za razliku od oproštaja), povrijeđenom je partneru mnogo teže da jednostavno odluči da vjeruje.

Ako razumijete njihovu priču pokažite svom partneru/ici da vas njihova bol boli. Vaša je odgovornost pomoći vašem partneru da vam ponovo vjeruje. Ovaj proces vraćanja povjerenja i praštanja ima više koraka i prolazi se uz pomoć psihoterapeuta.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.