PITKERN OTOCI

Izgubljeni raj pobunjenika s broda Bounty

Pitkern Otočje, smješteno usred Tihog okeana, jedno je od najizoliranijih naseljenih mjesta na svijetu

Pitkern Otočje: Danas broji 48 stanovnika. AP

M. Aždajić

prije 4 dana

Pitkernovi otoci, smješteni usred Tihog okeana, jedno su od najizoliranijih naseljenih mjesta na svijetu. Ova mala grupa od četiri vulkanska otoka — Pitkern, Henderson, Ducie i Oeno—nalazi se oko 2.200 kilometara od Tahitija, a samo je otok Pitkern naseljen. Njegova izolacija i fascinantna historija čine ga jedinstvenim mjestom na Zemlji.

Pobuna na brodu Bounty

Najpoznatiji događaj vezan uz Pitkern Otočje je pobuna na britanskom brodu HMS Bounty 1789. godine. Po ovom događaju snimljen je film u kojem su igrali Mel Gibson, Entoni Hopkins (Anthony Hopkins) i Lajam Nison (Liam Neeson).

Nakon pobune protiv kapetana Vilijama Blaja (William Bligh), pobunjenici predvođeni Flečerom Kristijanom (Fletcher Christian) tražili su skrovište gdje bi izbjegli britanske vlasti. Nakon dugotrajnog traganja, 1790. godine stigli su na otok Pitkern, čija je izolacija pružala savršeno utočište.

Nakon dolaska, spalili su Bounty kako bi sakrili svoje tragove. Prvih nekoliko godina bilo je obilježeno sukobima, bolestima i nedostatkom resursa, što je dovelo do smanjenja broja stanovnika. Do 1800. godine, Džon Adams (John Adams) bio je jedini preživjeli pobunjenik, preuzevši odgovornost za zajednicu koja je tada brojala devet žena i 19 djece. Koristeći Bibliju s Bountyja, Adams je podučavao pismenost i kršćanske vrijednosti, uspostavljajući mir na otoku.

Život na Pitkernu danas

Danas otok Pitcairn ima oko pedeset stanovnika, većinom potomaka pobunjenika s Bountyja i njihovih tahićanskih saputnika. Glavno naselje, Adamstoun, smješteno je iznad zaljeva Bounty i povezano je s obalom strmom stazom poznatom kao "Hill of Difficulty". Zbog svoje izolacije, otok se oslanja na ograničene resurse i redovite isporuke vanjskih dobara. Uprkos izazovima, zajednica je uspjela očuvati jedinstvenu kulturnu baštinu i način života.

Nedavni razvoj i zanimljivosti

Nakon ponovnog otvaranja granica u martu 2022. godine, Pitkern je obnovio redovnu putničku liniju s Francuskom Polinezijom u julu iste godine, omogućujući posjetiteljima da istraže ovo jedinstveno odredište. Otok je također prepoznat kao globalno utočište za ugrožene vrste morskih pasa, s vodama koje pružaju zaštitu za vrste poput sivih grebenskih i kritično ugroženih bijeloperajnih grebenskih morskih pasa. Osim toga, Pitkern je proglašen međunarodnim utočištem tamnog neba, pružajući izvanredne uvjete za posmatranje zvijezda bez svjetlosnog zagađenja.

Uprkos svojoj izolaciji, Pitkern Otočje nastavlja privlačiti pažnju svojom bogatom historiji, jedinstvenom kulturom i prirodnim ljepotama, čineći ga fascinantnim i opskurnom putničkom destinacijom.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.