U Peruu je otkriven fosil kita star 43 miliona godina, a koji je imao četiri noge i plivajuće kožice, piše BBC.
Paleontolozi vjeruju da je četiri metra dugačko tijelo morskog sisara bilo prilagođeno plivanju, odnosno životu u vodi i šetnji kopnom.
Ovaj drevni kit mogao bi se, sa svoja četiri ekstremiteta koja su mogla nositi njegovu težinu, i snažnim repom, uporediti s vidrom ili dabrom.
Četveronožni kit
Naučnici smatraju kako će ovo otkriće razjasniti evoluciju kitova i kako su se oni kao vrsta proširili po cijeloj planeti.
- Ovo je najkompletniji uzorak četveronožnog kita ikad pronađen izvan Indije i Pakistana - rekao je paleontolog Olivier Lambert iz belgijskog muzeja "Royal Belgian Institute of Natural Sciences".
Paleontolozi su pronašli ovaj fosil u morskim sedimentima udaljenim kilometar od obale Plaja Media Lune.
Evolucija iz Južne Amerike
Prvobitno se smatralo da su kitovi nastali, odnosno evoluirali u Južnoj Aziji prije otprilike 50 miliona godina. Kako su se njihova tijela postepeno sve više prilagođavala vodi, migrirali su prema Sjevernoj Africi i Sjevernoj Americi, gdje su i pronađeni drugi fosili.
Najnovije otkriće sugerira da su rani kitovi uspjeli doplivati tamo iz Južne Amerike.
- Kitovi su kultni primjer evolucije - rekao je paleontolog Travis Park iz Prirodnog muzeja u Londonu.
- Razvili su se iz malih kopitara u plavetne kitove. Zanimljivo je vidjeti kako su postepeno osvojili okeane - dodao je.
Istraživanje “An Amphibious Whale from the Middle Eocene of Peru Reveals Early South Pacific Dispersal of Quadrupedal Cetaceans" je objavljeno u časopisu ''Current Biology''.