Austrijski naučnici došli su do zapanjujućeg otkrića - analizom gena mikroba i otkrili su da se hiljade dosad nepoznatih virusa "skriva" unutar njihovog DNK-a.
Naučnici su pronašli DNK više od 30.000 različitih virusa, ugrađenih u gene različitih jednoćelijskih mikroba, a rezultati njihovog istraživanja objavljeni su u časopisu "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Replikacija virusa
Autori nove studije objašnjavaju da bi virusni DNK mogao omogućiti ćeliji "domaćinu" replikaciju kompletnih, "funkcionalnih", virusa.
- Bili smo jako iznenađeni time koliko smo virusa pronašli ovom analizom. U nekim slučajevima pokazalo se da se do deset posto DNK-a mikroba sastoji od skrivenih virusa - navodi Kristofer Belas, glavni autor studije.
Naučnici smatraju da ti virusi ne izazivaju bolesti kod svojih "domaćina", a mogli bi im biti i korisni.
Neki od tih novih virusa nalikuju virofazima, vrsti virusa koji inficiraju druge patogene viruse kada pokušavaju da zaraze ćelije "domaćina".
- Zašto se toliko virusa nalazi u genu mikroba - još nije jasno. Naša najjača hipoteza je da štite ćeliju od infekcije opasnim virusima - objašnjava Belas.
Virusi najbrojniji
Virusi su najbrojniji biološki entitet na Zemlji. Vrlo su različiti i koriste puno taktika za iskorištavanje ćelija zaraženih "domaćina".
Virusi se ubacuju u druga živa bića. Neki se čak repliciraju dodavanjem svog DNK-a u ćeliji "domaćin", postajući dijelom njigovih gena.
Naučnici su pronašli viruse širokom rasponu organizama, uključujući životinje, biljke i gljive.
Sisavci, na primjer, nose različite virusne fragmente u svojoj DNK , a oko osam odsto ljudskog gena sastoji se od DNK-a iz drevnih virusnih infekcija.
Autori studije objašnjavaju da većina njih više nije funkcionalna i smatraju ih "genskim dosilima".