U Meksiku je tokom izvođenja radova na izgradnji novog aerodroma u zabilježen pronalazak fosiliziranog jajeta flaminga. To je prvi put da je fosilizirano jaje flaminga pronađeno na području SAD, piše IFLScience.
Populacija u Sjevernoj Americi
Pronalazak fosiliziranih jaja bilo koje vrste ptica iz pleistocenskog doba i u Sjevernoj i u Južnoj Americi je krajnje redak događaj. Jaja izumrlih pafina, pelikana i ždralova nađena su ranije širom Amerike, ali su fosili flaminga obično ograničeni na paleojezera u centralnom Meksiku. Savremene vrste flaminga imaju populaciju u Sjevernoj Americi, što je daleko od tih paleojezera duž Jukatana i širom jugoistoka Sjedinjenih Država, prenosi Telegraf.rs.
Flamingo pripada porodici ptica Phoenicopteridae i prije ovog otkrića jedina poznata jaja Phoenicopteridae na svijetu bila su pronađena u Španiji. Smatra se da je novopronađeno jaje iz kasnog pleistocena ili ranog holocena zbog drugih ostataka nađenih na istoj lokaciji. Pronađeno je tokom izgradnje novog međunarodnog aerodroma „Felipe Anheles“ u Santa Lusiji u saveznoj državi Meksiko.
Liči na jaje labuda
Radi utvrđivanja da li jaje pripada porodici flaminga, istraživači su uporedili veličinu, širinu, strukturu ljuske i generalni oblik s drugim vrstama da bi vidjeli koja grupa je napravila to jaje. Samo jaje je dugačko 93,491 milimetar i široko 55,791 milimetar, struktura je izuzetno dobro očuvana i liči na jaje malog labuda, iako su jaja labuda mnogo veća. Upoređujući te faktore s jajima različitih vrsta, zaključili su da je to jaje flaminga, a ne ždrala ili druge vrste.
Istraživači misle da prisustvo jajeta flaminga ukazuje na prisustvo paleojezera visokog saliniteta tokom kasnog pleistocena u istoj oblasti u kojoj je pronađeno jaje. Slična lokacija u blizini, zvana Čalko, čija starost je 8-12 hiljada godina, sugeriše da je jaje flaminga također iz tog perioda.