Istraživači fosila otkrili su novu vrstu minijaturnih osa s misterioznim, okruglim strukturama na kraju svake antene.
100 miliona star ćilibar
Ženku mikro ose očuvanu u 100 miliona starom ćilibaru ispitali su naučnici koje je predvodio Džordž Pojnar s Naučnog koledža Državnog univerziteta Ohaja, prenosi Phys.org.
Pojnar i Fernando Vega, nezavisni istraživač iz Silver Springa, imaju neke ideje o tim „oblacima“ na antenama, ali nisu sigurni da li su u pravu.
- Nismo našli nijedan fosil niti bilo kog insekta s takvim strukturama na antenama. Nije nam jasno kako je i dalje mogao da leti sa svom tom težinom - rekao je Pojnar.
Mikro osama se smatraju ose čije odrasle jedinke imaju dužinu tijela manju od 2 milimetra.
- Ova mikro osa dugačka je samo 1,3 milimetra. I onda se tome dodaje antena od 15 segmenata, pukotina nasred glave i karakteristična krila koja ih razlikuju od svih drugih mikro osa. Jedinstvene strukture nalik minijaturnom oblaku na antenama mora da su bile veoma nezgodne za ove male parazite - rekao je Pojnar.
Kako slične strukture ne postoje na drugim insektima, ni živim, ni izumrlim, naučnici kažu da mogu samo da nagađaju čemu su služile.
Osa parazit
- Možda su u pitanju male sjemenke biljaka, jajašca domaćina u kojima je osa bila parazit ili nešto što je neka biljka lučila. Postoji dobra mogućnost da je mikro osa bila parazit i da je u istom komadu ćilibara negdje sakriven i mužjak. Šta god da su, otkriće je izuzetno interesantno. Pred nama je sad izazov da otkrijemo jedinstvene karakteristike ovog izumrlog organizma - rekao je Pojnar.
Vrsta je nazvana Caradiophyodus saradae, a studija o njoj objavljena je u žurnalu ''Life'', piše Telegraf.