Misteriozni hijeroglifi otkriveni prošle godine u tunelu Jerkapi u Hatuši, nekadašnjoj prijestonici moćnog Hetskog (Hetitskog) carstva, konačno su dešifrirani, javio je Arkeonews.
Tunel dug 70 metara
U tunelu dugom 70 metara, kroz koji mora da prođe svaki posjetilac maloazijskog nalazišta na listi svjetske baštine Uneska od 1986., 249 simbola starih oko 3.500 godina prošle godine otkrio je profesor dr. Bulent Genc, član Odjeljenja za arheologiju Univerziteta Mardin Artuklu.
Na zapadnom i istočnom kraju tunela, kako je objavljeno, napisano je da je osoba po imenu Arišadu zaslužan za izgradnju tunela. Ovo je jedno od najvažnijih otkrića na ovom prostoru, navodi Arkeonews. Među hijeroglifima na zapadnoj strani postoje i simboli za planinu Tataliju i put, što vjerovatno znači da je tunel ka putu do planine.
- Jedna grupa hijeroglifa nije još potpuno shvaćena, ali značenje druge grupe je potpuno jasno. Riječ je o kombinaciji simbola za planinu Tataliju i put. Iz hetskih tekstova znamo za planinu Tataliju, koja je bila sveta za ovaj narod. Veoma je važno znati da je nekoliko kraljeva uzelo ime planine za svoje kraljevsko ime. Simbol za put vjerovatno znači da je to put koji vodi do planine Tatalija - rekao je prof. dr Andreas Šahner, šef lokaliteta iz istanbulskog odjeljenja Njemačkog arheološkog instituta.
On je naglasio da su ovi hijeroglifi korišteni u konstrukciji tunela veoma važni za razumijevanje Hetskog carstva.
''Ja sam ovo uradio“
- Ovi hijeroglifi su, čini se, potpis i poruka „Ja sam ovo uradio“ osobe koja je izgradila tunel. Ono što iz ovog možemo da zaključimo je da su u hetskom svijetu hijeroglifi bili rasprostranjeniji od klinastog pisma - rekao je Šahner.
- Klinasto pismo bilo je fenomen elite, nešto što je koristila država, ali hijeroglifi su, koliko vidimo, korišteni u svakodnevnoj komunikaciji, znakovima za navigaciju kroz grad i mnoge druge stvari - dodao je on.
U Hatuši, u kojoj sistematska i detaljna iskopavanja traju više od 100 godina, prije oko mjesec pronađen je tekst sa do sada nepoznatim indoevropskim jezikom – jezikom zemlje Kalašma. Kako je Telegraf Nauka već pisao, on je otkriven među 30.000 glinenih tablica pisanih klinastim pismom i hetskim jezikom i predstavlja zabilješku o magijskom ritualu obližnjeg naroda.
Mirovni sporazum
Heti ili Hetiti jedan su od naroda Male Azije koji je u starom vijeku stvorio moćnu državu i u jednom trenutku uspio da uzdrma Vavilon i Egipat. Bitka kod Kadeša 1274. prije nove ere između Hetskog carstva i Egipta smatra se jednom od najvećih bitaka tog doba, a vodila se za kontrolu oblasti današnje Sirije. Oko 16 godina nakon nje egipatski faraon Ramzes II i hetski kralj Hatušiliš III potpisali su najstariji poznati mirovni sporazum u historiji.