Protekle subote dijelovi SAD, Srednje i Južne Amerike bili su poprište relativno rijetkog prstenastog pomračenja Sunca, a snimci i fotografije iz zone totaliteta, koji su tada nastali, obišli su svijet. No, nije ovaj kozmički događaj zabilježen samo sa Zemlje, već i iz svemira. Dok su stanovnici gledali prema gore, u nadi da će vidjeti spektakularni prizor, prema njima je odozgo "gledao" američki satelit i snimao fotografije, kao što to i inače čini.
Radi se o satelitu DSCOVR (Deep Space Climate Observatory), kojim se koriste NASA, NOAA i Ratno zrakoplovstvo SAD. Smješten je u Lagrangeovoj tački 1, gravitacijski stabilnom mjestu u svemiru gdje se poništavaju utjecaji Zemljine i Sunčeve gravitacije, na udaljenosti od 1,5 miliona kilometara od Zemlje. Ta se tačka nalazi između Sunca i Zemlje, pa je dala ovom satelitu odlično gledište za snimanje pomračenja, piše Bug.hr.
Na fotografijama, nastalima instrumentom EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera), možemo tako vidjeti jasnu Mjesečevu sjenu, koja se nadvila nad SAD, pa nešto kasnije i nad Južnom Amerikom.