NASA je počela seriju maratonskih letova u Aziji s najvećim svjetskim letećim laboratorijem, u ambicioznoj misiji poboljšanja modela koji pomažu u predviđanju i borbi protiv onečišćenja zraka.
Milioni smrti svake godine povezani su s onečišćenjem zraka, a poboljšanje sposobnosti identifikacije izvora i ponašanja može dovesti do preciznijih sistema upozorenja za javnost, javlja AFP, prenosi Aljazeera.
Počevši na Filipinima, DC-8 američke agencije leti do osam sati bez prestanka – ponekad samo 15 metara od tla – kako bi sakupio čestice zraka za proučavanje.
- Možemo pružiti direktna mjerenja količine onečišćenja koje dolazi iz različitih izvora, a to je jedan od primarnih inputa za modele predviđanja kvaliteta zraka - rekao je Beri Lefer (Barry) iz NASA-e.
Kombinacija očitanja iz više izvora
Predviđanje kvaliteta zraka oslanja se na očitanja sa zemaljskih stanica kao i sa satelita, ali obje metode su ograničene u svojoj sposobnosti da vide kako se zagađivači šire u zraku, kažu stručnjaci.
Očitavanja iz aviona mogu pomoći popuniti tu prazninu, poboljšati tumačenje satelitskih podataka i dovesti do tačnijih modela.
- Kombinacija očitanja iz zraka, svemira i tla neophodna je za politike u vezi s javnim zdravljem, industrijskom usklađenošću i očuvanjem ekosistema - rekla je Marija Antonija Lojzaga (Loyzaga), filipinska ministrica za okoliš i prirodne resurse.
Trodimenzionalne karte zagađivača u zraku
Opremljena desecima vrlo osjetljivih instrumenata, laboratorij NASA-e dvaput je do sada ove sedmice letio iznad nekih od najgušće naseljenih područja Filipina, uključujući regiju glavnog grada, prema stranici za praćenje FlightAware.
Pratio ga je manji mlažnjak NASA-e Gulfstream čiji instrumenti mogu stvoriti trodimenzionalne karte zagađivača u zraku.
U narednim sedmicama avioni će, također, provoditi istraživačke letove iznad Južne Koreje, Malezije i Tajlanda.
Rezultati studije bit će podijeljeni s javnošću nakon godinu, rekli su službenici programa NASA-e.
Sve više smrti zbog onečišćenja zraka
Projekt pod nazivom ASIA-AQ predstavlja saradnju između američke agencije i vlada u regiji koja ima jedne od najviših stopa smrtnosti povezanih sa zagađenjem zraka u svijetu.
Naučnica opservatorija u Manili Marija Kambaliza (Maria Cambaliza) potvrdila je novinarima da je blizu trećine globalnih smrtnih slučajeva povezanih s onečišćenjem zraka zabilježeno u Aziji.
Na Filipinima, dodala je, ima 100 takvih smrti na 100.000 ljudi, prenosi Hina.