Na Filipinima, iznad otoka Luzon, izgorio je asteroid koji je otkriven svega nekoliko sati prije nego je ušao u zemljinu atmosferu.
Asteroid promjera jednog metra je otkrio NASA-in projekt, a odmah je bilo jasno da ne predstavlja nikakvu prijetnju, te da će izgorjeti u atmosferi.
Evropska svemirska agencija (ESA) kaže da asteroid od jednog metra udari u našu planetu svake dvije sedmice.
Pošto se radi o manjem objektu nije odmah bio primijećen, a da je bio veći, bio bi i "svjetliji", odnosno reflektirao bi više svjetla, te bismo ga otkrili mnogo ranije, osim ako ne dolazi iz smjera sunca, koje bi ga moglo sakriti, piše "Universe Today".
Udari većih asteroida i kometa u prošlosti su uvelike utjecali na život našeg planeta. Najpoznatija takva katastrofa dogodila se prije 66 miliona godina kada je 10 km širok asteroid udario na područje današnjeg poluotoka Jukatana u Meksiku. Udar je izazvao eksploziju koja je imala energiju nekoliko milijardi atomskih bombi i uništio 75 posto svih biljnih i životinjskih vrsta.
Međutim, manji objekti također mogu napraviti štetu. Takav primjer opasnosti je viđen 15. februara 2013. godine, kada je u atmosferu, blizini grada Čeljabinska u Rusiji, ušao objekt promjera 20 metara i težine 18 tona, koji je eksplozijom povrijedio 1.500 ljudi.
Čeljabinski meteor je najveći svemirski objekt koji je ušao u Zemljinu atmosferu u posljednjih sto godina, ali niko nije vidio da dolazi.