DRUGO SLIJETANJE ASTRONAU

Kineski astronauti se vratili sa 34,6 kilograma svemirskih uzoraka nakon 192-dnevne misije

Ji Guangfu je postao prvi kineski astronaut koji je ukupno proveo više od 365 dana u svemiru, prethodno sudjelujući u misiji "Shenzhou 13"

Posada je od 25. aprila u svemiru provela 192 dana. Platforma X/China Space Station

Dž. V.

4.11.2024

Astronauti Ji Guangfu (Ye), Li Kong (Cong) i Li Guangsu završili su svoju misiju "Shenzhou 18" slijetajući u Dongfeng na sjeveru Kine, nakon boravka na kineskoj svemirskoj stanici Tiangong od 25. aprila ove godine. 

Kineska svemirska agencija potvrdila je da su svi astronauti u dobrom zdravstvenom stanju.

Ovo je bilo drugo slijetanje astronauta u Dongfeng tokom noći, pa su timovi za opservaciju, potragu i spašavanje koristili infracrvene termalne kamere za praćenje kapsule.

Prije povratka na Zemlju, komandant Ji i njegova posada sproveli su niz naučnih eksperimenata na Tiangongu, uključujući proučavanje starih mikroba. Također su postavili rekord za najdužu kinesku svemirsku šetnju u maju, nakon čega su u junu izveli drugu šetnju kako bi postavili zaštitu od svemirskog otpada.

Ji Guangfu je postao prvi kineski astronaut koji je ukupno proveo više od 365 dana u svemiru, prethodno sudjelujući u misiji "Shenzhou 13" između 2021. i 2022. godine.

Ovaj trojac je ranije izveo vježbu za hitne situacije i snimio Centar za lansiranje satelita Jiuquan u pustinji Gobi, odakle su lansirani u aprilu. Kineski astronauti se vratili sa 34,6 kilograma svemirskih uzoraka nakon 192 dana provedena u svemiru. Također su snimali svemirsku luku Wenchang na otoku Hainan, koja je bila mjesto lansiranja modula Tiangonga.

Astronauti su 30. oktobra dočekali posadu misije "Shenzhou 19" na stanici Tiangong, čime je Kina nakratko imala šest astronauta u svemiru. Komandant Ji je 1. novembra zvanično predao kontrolu nad orbitalnom stanicom komandantu misije "Shenzhou 19", Caiju Čuzeu (Xuzheu). Ova ceremonija označila je petu promjenu komandne posade na kineskoj orbitalnoj stanici, koja je završena u decembru 2022. godine kada je stanicu činilo tri modula.

Kina planira da održi Tiangong i proširi ga u dvostruki T oblik dodavanjem tri nova modula. Također, namjeravaju u istu orbitu poslati svemirski teleskop Hubbleove klase, koji će biti sposoban za spajanje sa stanicom radi održavanja i popravki.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.