Duboko u središtu Mliječnog puta, na oko 24.000 svjetlosnih godina od Zemlje, astronomi su identifikovali tajanstveni par nebeskih objekata koji nevjerovatnom brzinom jure kroz svemir.
Istraživanja sugeriraju da bi to mogla biti hiperbrza zvijezda praćena egzoplanetom. Ako se ova pretpostavka potvrdi, radilo bi se o najbržem poznatom egzoplanetarnom sistemu do sada.
Super-Neptunov egzoplanet
Dok se većina zvijezda kreće brzinom od nekoliko stotina hiljada kilometara na sat, a Sunce putuje kroz našu galaksiju brzinom od 720.000 kilometara na sat, ovaj novootkriveni sistem egzoplaneta kreće se nevjerovatnom brzinom od najmanje 1,92 miliona kilometara na sat (540 kilometara u sekundi).
- Vjerujemo da se radi o takozvanom super-Neptunovom egzoplanetu koji kruži oko zvijezde male mase na udaljenosti koja bi u našem Sunčevom sistemu bila između orbita Venere i Zemlje. Ako se ovo potvrdi, bit će to prvi planet ikada otkriven u orbiti oko hiperbrze zvijezde - objašnjava astronom Sean Terry sa Univerziteta Marilend i NASA-inog Goddard Space Flight Centra.
Ovaj egzoplanetarni sistem prvi put je otkriven još 2011. godine zahvaljujući podacima iz projekta Microlensing Observations in Astrophysics (MOA), koji se provodi na opservatoriji Mount John Univerziteta u Canterburyju na Novom Zelandu. Naučnici su koristili metodu gravitacijskog mikrosočiva, tehniku koja omogućava pojačavanje svjetlosti udaljenih zvijezda kada se masivni objekat poravna s njima iz naše perspektive.
Određivanje mase
Još 2011. godine astronomi su utvrdili da je jedan od objekata 2300 puta masivniji od drugog, ali tada nisu mogli precizno odrediti njihove mase.
- Određivanje odnosa masa je relativno lako, ali izračunavanje njihovih stvarnih masa mnogo je teže - kaže astronom Dejvid Benet (David Bennett) sa Univerziteta Marilend i NASA-inog Goddard Space Flight Centra.
Postojale su dvije mogućnosti – ili se radi o sistemu zvijezda-planet, gdje planet ima 29 puta veću masu od Zemlje, ili o lažnom super-Jupiteru s mjesecom. Nova studija, koja koristi podatke opservatorija Keck i ESA-inog satelita Gaia, objavljena u časopisu The Astronomical Journal, sugerira da je prva opcija vjerovatnija.
Brzina zvijezde ukazuje na to da bi mogla dostići brzinu potrebnu za bijeg iz Mliječnog puta i potencijalno krenuti ka međugalaktičkom prostoru.
- Da bismo bili sigurni da je novoidentifikovana zvijezda zaista dio sistema koji je uzrokovao signal uočen 2011. godine, željeli bismo je ponovo posmatrati kroz nekoliko godina i provjeriti kreće li se u očekivanom pravcu i brzinom - zaključuje Bennett.