DETALJNO UPUTSTVO

Kako očistiti i dezinficirati slušalice, a ne oštetiti zvučnike

Bilo da ih koristite za muziku ili telefoniranje, bitno je da znate kako da ih pravilno održavate

Facebook

E. Ag.

29.1.2024

Slušalice su neizbježan dio savremenog života, a njihovo pravilno održavanje ključno je za dugotrajnu upotrebu i pravilnu higijenu. Često se ne shvata koliko su one izložene bakterijama, prašini i drugim nečistoćama koje mogu utjecati na kožu. Redovnim čišćenjem ne samo da produžavate vijek trajanja vaših slušalica već i brinete o svom zdravlju.

Ovaj vodič detaljno objašnjava kako pravilno očistiti različite vrste slušalica, od klasičnih do modernih TWS Bluetooth modela. Saznajte koje materijale treba pripremiti za čišćenje i kako pravilno postupiti sa svakim dijelom slušalica, uključujući jastučiće, traku i kabl. Posebno je važno obratiti pažnju na specifičnosti materijala od kojih su slušalice napravljene kako ne biste naišli na neželjena oštećenja, piše 24sedam.rs.

Osim toga, vodič daje praktične savjete o učestalosti čišćenja u zavisnosti od načina i učestalosti upotrebe slušalica. Pratite ove savjete kako biste osigurali da vaše slušalice uvijek budu čiste, sigurne i spremne za upotrebu.

Šta vam je sve potrebno

- Čista mikrofiber krpa

- Asepsol ili 70-procentni alkohol

- Sapun

- Destilovana voda

- Štapići za uši

- Stara četkica za zube

Detaljno uputstvo

Redovno čišćenje: Slušalice bi trebalo čistiti najmanje jednom sedmično, posebno ako ih koristite svakodnevno, a silikonske čepiće za uši možete svakog drugog dana da prebrišete s malo alkohola. To uključuje brisanje vanjskih dijelova mikrofiber krpom i dezinfekciju.

Dezinfekcija jastučića i uložaka: Ukoliko imate slušalice koje se nose na glavi, za dezinfekciju jastučića za uši koristite blagi rastvor sapuna i vode ili alkohola. Ako se jastučići skidaju, potopite ih u rastvor, a zatim ih temeljno isperite i osušite prije vraćanja na slušalice.

Održavanje slušalica koje se stavljaju u uho: Proučite u uputstvu kako se skidaju gumice, a nakon toga mekom četkicom za zube, nježno i pažljivo očetkajte prljavštinu koja se nakupila na mrežici kroz koju izlazi zvuk. Slušalice držite s mrežicom nadolje da prljavština prilikom četkanja ne bi upala u same slušalice i upropastila ih. Štapićem za uši očistite krupnije nečistoće sa silikonskih uložaka, pa potopite gumice u sapunicu i ostavite da u njoj odstoje nekoliko minuta. Pustite da se sve dobro osuši prije ponovnog uključivanja!

Čišćenje kabla: Kablove očistite blagim sapunskim rastvorom, pazeći da ne oštetite unutrašnje žice.

Oprez sa vlagom: Izbjegavajte prekomjernu upotrebu vode ili drugih tečnosti koje bi mogle prodrijeti u unutrašnjost slušalica.

Čišćenje TWS bluetooth slušalica: Nakon što ste očistili slušalice koje se stavljaju u uši kao što je gore navedeno, posebnu pažnju posvetite kutijici u kojoj se čuvaju.

Provjera uputstva proizvođača: Uvijek provjerite preporuke proizvođača za čišćenje.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.