U revolucionarnom razvoju dešavanja, minijaturizirani robotski asistent poznat kao MIRA ušao je u historiju postavši prvi hirurški robot na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). MIRA ima za cilj da praktikuje hirurške operacije u jedinstvenom okruženju nulte gravitacije u narednih nekoliko sedmica.
Hirurška simulacija
Razvijena od strane Virtual Incision Corporation u saradnji sa NASA-om i Univerzitetom Nebraska, MIRA je dizajnirana da provodi hiruršku simulaciju na daljinu, pri čemu hirurg usmjerava njene pokrete sa velike udaljenosti, prenosi npr.org.
Univerzitet Nebraska je objasnio da MIRA-ini zadaci simuliraju napetost hirurškog tkiva, omogućavajući disekciju. Robot koristi lijevu ruku za hvatanje, a desnu za rezanje, odražavajući radnje ljudskog hirurga u tradicionalnoj operacijskoj sali.
Svemirska misija ne samo da utire put za medicinske primjene u svemirskim putovanjima na velike udaljenosti, već ima i potencijalne koristi za zdravstvenu zaštitu na Zemlji,
MIRA-ini programeri zamišljaju ga kao revolucionaran napredak za operaciju uz pomoć robota (RAS), posebno u ruralnim područjima i na ratištima. Krajnji cilj je da MIRA kontroliše hirurg preko konzole, usmjeravajući svoju kameru i instrumente unutar tijela pacijenta.
Prevladavanje prepreka
Ovaj pristup mogao bi prevladati prepreke u njezi pacijenata i poboljšati dostupnost hirurške ekspertize. S obzirom na tipično veliku i glomaznu prirodu postojeće RAS tehnologije, MIRA kompaktna veličina ima za cilj olakšati lak transport, skladištenje i postavljanje.