Premijera urnebesne hit-komedije „K'o da je meni lako“ u izvedbi legendarnog glumca Jasmina Gelje (63) bit će upriličena 29. aprila u Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu.
- Predstava govori o muško-ženskim odnosima, prvi put ispričana iz „donje“ perspektive. Na duhovit i komičan način, „on“ priča svoju životnu priču i šta su mu sve radile „pripadnice ljepšeg spola“. Kako su ga vukle, tukle, zlostavljale i maltretirale, kako su ga čupale, vezivale i mazale? Koliko se „on“ morao truditi da bi im ugodio i da li su se „one“ prema njemu odnosile „damski“? Da li „on'“ može biti žrtva nasilja, da li „on“ može biti zlostavljan i da li su „njegova“ prava ugrožena - stoji u najavi predstave.
Kao za Olimpijadu
Sarajlija s adresom u Kanadi je, uoči premijere, za „Avaz“ govorio o rodnom gradu, predstavi, sinu, kao i Mimi Šiš, koju je tumačio u nezaboravnoj „Audiciji“.
Najavljujete sarajevsku premijeru komedije „K'o da je meni lako“. Kada je predstava nastala, o čemu se radi...
- Da, 29. aprila je premijera predstave „K'o da je meni lako“. To je komedija, a možemo je nazvati i smiješna tragikomedija. Jer svakome ko ima to, da ne spominjem i ne otkrivam, garant je imao te i takve, nekada presmiješne, a nekada gotovo tragične probleme. Predstava je nastala prošle godine u Torontu. Nekada je imala dva lika, ali je zbog tehničkih problema prerasla u monokomediju, da ne kažem dramu.
S kakvim očekivanjima dolazite pred publiku u Sarajevu?
- Nadam se da će publika u Sarajevu i šire prihvatiti predstavu i da će se dobro zabavljati. Ja bih je okarakterizirao kao 16+ godina, jer ima prilično puno, kako bi rekli kod nas, masnih situacija...
Kako Vam danas, iz kanadske perspektive, izgleda Sarajevo?
- Ma super izgleda... Možda da se malo ljudi, naročito novodošli, prilagode i malo više discipliniraju u odnosu na grad. Sarajevo je ipak već odavno u Evropi i bilo bi krajnje vrijeme da se ljudi prilagode gradu, a ne grad ljudima. Da malo više čuvaju izgled grada, isto kao što bi čuvali, čistili, oprašivali svoje kuće i stanove. Ja bih uveo žestoke kazne za grafite... Sarajevo bi bilo primjer drugim svjetskim gradovima u ljepoti i organiziranosti, kao što je nekad bilo, posebno za vrijeme Olimpijade 1984.