Već mjesecima bh. javnost potresa skandal u vezi s Fondacijom za kinematografiju. S jedne strane, v. d. predsjednika Upravnog odbora Antonio Beus tvrdi da postoje nezakonitosti pri dodjeljivanju i trošenju sredstava, a, s druge strane, veliki dio članova Udruženja rediteljica i reditelja BiH traži Beusovu smjenu.
Prema tvrdnjama nekih medija, radi se o najmanje 2.150.000 KM dodijeljenog budžetskog novca za filmove koji nisu snimljeni, i to u periodu od 2002. do 2022. godine.
Uveli pravilo
- Postoji i varijanta da su poslani izvještaji da su filmovi snimljeni, a nema ih nigdje deponiranih u Kinoteci. Mi smo uveli pravilo da onaj ko nije deponirao film ne može da aplicira za sredstva. Ja razumijem umjetnike, oni to gledaju iz svoje vizure, a, s druge strane, to je budžetski novac koji se mora opravdati - kaže Beus za „Avaz“.
U medijima se pojavio spisak filmova koji nisu snimljeni, a među njima su „U Zvorniku ja sam ostavio svoje srce“, produkcija „Forum“ - 80.000 KM (2002.), „Usamljenost“, produkcija „Porta“ - 200.000 KM (2006.), „Krasta“, „Refresh“ produkcija - 150.000 KM, te 67.000 KM (2009., 2011.), „Zehra i fortuna“, „Refresh“ produkcija - 500.000 KM, 150.000 KM i 102.656 KM (2010., 2011. i 2012.), „Christkind“, „Deblokada“ - 480.240 KM (2019.), „Ja sam pas i zovem se Salvatore“, produkcija „Marletti“ (animirani) - 30.000 KM, 120.000 KM, 100.000 KM (2007., 2008. i 2009.), „Povratak kući“ (dokumentarni), „Global Adria“ Sarajevo - 25.000 KM (2008.), te “Tuđa krv”, „Refresh“ produkcija - 150.000 KM (2010).
Beus je naglasio da trenutno federalna budžetska inspekcija vrši nadzor.
- Češlja se šta se radilo od osnivanja Fondacije. Njihovi rezultati se očekuju uskoro. Onda ćemo sve tačno znati. Jedan je nadzor završen - govori Beus.
Pojašnjava i da su se intervencije u Pravilniku odnosile na to da onaj ko ima jedan dugometražni film u snimanju ne može aplicirati za drugi, a zbog toga da bi što više autora moglo aplicirati.
- Mi smo zatekli situaciju da je sve bilo stacionirano u tri-četiri produkcijske kuće, koje su imale po tri-četiri filma u realizaciji. Umjetnici nisu razumijevali budžetski sistem poslovanja Fondacije i da oni te filmove moraju snimiti - govori Beus.
Kaže da su na posljednjem konkursu ispunili njihove želje da se manje filmova podržava s više novaca.
20 posto
- Međutim, postoje klanovi kojima se to ne dopada, osporili su te natječaje i mi sad čekamo šta će inspekcija reći - dodaje Beus.
Pojašnjava kako je Žbanić dobila novac za film „Christkind“, pa je poslije pet godina odustala.
- Zadržala je 20 posto, kao troškove pretprodukcije, ostalo je vratila. Da je vratila sve, ona je mogla ove godine aplicirati za „Quo vadis, Aida? – Dio koji nedostaje“. Mene su optužili da sam ja kontra Jasmile i snimanja nastavka „Aide“. Ne - jednostavno su pravila takva. Ako zadržiš 20 posto, onda dvije naredne godine nemaš pravo aplicirati. A da je vraćen sav novac, moglo se aplicirati. Međutim, oni se uvijek odluče za drugu varijantu - tvrdi Beus.
Novi Upravni odbor Fondacije bira se 4. januara.
Traži se smjena Beusa
- Molimo vas da u što hitnijem roku postavite novi Upravni odbor i novog predsjednika koji će raditi u interesu unapređenja bh. kinematografije - poručili su reditelji/ce Aida Begić, Sabrina Begović, Alen Drljević, Nenad Dizdarević, Nermin Hamzagić, Zdenko Jurilj, Nedim Karalić, Faruk Lončarević, Tanja Miletić-Oručević, Alen Šimić, Danis Tanović, Ines Tanović i Srđan Vuletić.
Razlog je, ističu, nezakonit i nesavjestan rad.
- Posljednja u nizu neprihvatljivih radnji je činjenica da je Beus, prema našim saznanjima, u toku prošle sedmice cijepao službene dokumente u prostorijama Ministarstva za kulturu i sport FBiH, te je nakon toga uzurpirao zvaničnu web-stranicu Fondacije tako što ju je prvo oborio, a zatim naredio skidanje informacije o raspisivanju ponovljenog konkursa za izbor korisnika sredstava Fondacije, te stavio svoju privatnu obavijest - saopćili su nedavno.
Od Beusovih izjava ogradile su se druge dvije članice Upravnog odbora Fonda, Emina Ganić i Mirna Milanović-Lalić.