Književnik, esejist, pjesnik i kritičar Željko Grahovac preminuo je jučer, saopćili su njegove kolege i prijatelji. Rođen je 1955. godine u Zenici, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Pjesnik, profesor filozofskih i socioloških disciplina. Diplomirao je na katedri za filozofiju i sociologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu 1979. godine.
Prve eseje i prikaze objavio je u časopisu “Dijalog” (1980/1981). Prvu knjigu poezije pod naslovom Sveto rastrojstvo objavio je 1986. godine u IK ,"Veselin Masleša" u Sarajevu. Od 1988. bio je član Udruženja književnika BiH, a od 1998. član Društva pisaca u BiH. Časopis Društva pisaca ,"Život" uređivao je u razdoblju od 2003. do 2007. godine. U razdoblju od 2009. do 2011. bio je glavni urednik časopisa "Bosanska vila", prenosi Zenicablog.
Stručne radove (eseje, studije, osvrte i književne prikaze) i pjesničke tekstove objavljivao je u dvadesetak književnih časopisa u BiH i okruženju. Radio je u Općoj biblioteci u Zenici. Dobitnik je nagrade za najbolju knjigu objavljenu u Zeničko-dobojskom kantonu u 2008. godini.
U jednom intervjuu je rekao da poezija nije bila u žiži njegovog interesovanja, sve do kasnih tridesetih godina života, kazao je da se pjesnikom smatrao tek od rata na ovamo, zbog svega proživljenog i preživljenog. U srednjoj školi najviše je volio fiziku: godine 1972. je bio drugi na republičkom takmičenju iz fizike. Međutim, čitao je jako puno, već od 14-te godine.
Radio je i kao predavač u srednjoj školi, kao urednik u GIK "OKO" iz Sarajeva i kao bibliotekar-informator u Gradskoj biblioteci u Zenici. Pjesnik, književni kritičar i esejist, aktivno se bavi književnošću pune četiri decenije.
Prije dvije godine prepjevao je klasični Vergilijev ep "Eneida", prvi u regiji, nastavak Homerove "Ilijade", deset hiljada stihova i dvanaest pjevanja Grahovac je upjevao na temelju stotinu godina starog prevoda Tomislava Maretića, praveći jezičku prilagodbu savremenom čitaocu.
Objavio zbirke poezije, monografske knjiživnokritičke studije, knjige eseja i kritika, panoramu najnovije bh. poezije, antologije sa studijama, tekstove poezije, eseja, kritičkih osvrta i studija objavljivao u dvadesetak književnih časopisa u BiH i u okruženju. Prevođen na slovenski, makedonski i njemački.
Zenica i književna, pjesnička i umjetnička sredina u kojoj je bio poznat i priznat ostala je bez velikog stručnjaka i tihog, nečujnog, ali izuzetno vrijednog stručnjaka i vrijednog autora.