Većina pneumatika bar neko vrijeme ostaje skladištena, zato trebamo o njima voditi računa i kad nisu montirani na vozilo.
Pravilnim čuvanjem pneumatici ne gube svoje karakteristike, pa će njihovo trajanje biti duže. Stručnjaci kompanije "Goodyear" pripremili su nekoliko korisnih savjeta koji će pomoći da pravilno skladištite svoje pneumatike.
Kad ljetnje gume mijenjate zimskim ili obrnuto, najvažnije je da pregledno označite njihov položaj na automobilu. Tako ćete pri sljedećoj zamjeni znati gdje je bio montiran svaki od pneumatika i pri ponovnoj montaži biće svi montirani na pravilnim mjestima: lijevi na lijevoj strani i desni na desnoj.
Kod ponovne montaže vulkanizer će prednji lijevi pneumatik montirati pozadi, a zadnji naprijed, i to isto učiniti na desnoj strani. Na taj način pneumatici će se ravnomjerno habati.
Prije skladištenja pneumatika očistite sa njih prljavštinu i odstranite kamenčiće i slične predmete koji bi mogli da ih oštete ili utiču na oblik površine nalijeganja.
Gume odložite u tamnom, suhom i hladnom prostoru (ne, naprimjer, u kotlovnici za grijanje) jer im izlaganje dnevnoj svjetlosti, a naročito UV zracima, veoma škodi.
Pneumaticima također škodi i kontakt sa uljima, mazivima, lakovima i gorivima.
Pneumatici sa felgama
Ako pneumatike skladištite sa felgama, prije skladištenja smanjite pritisak zraka, ali nemojte potpuno da ih ispraznite.
Pneumatike sa felgama ne odlažite u uspravnom položaju, već ih okačite na nosače da bi zimu preživjeli bez opterećenja.
Ukoliko pneumatike sa felgama ne možete da okačite, složite ih jedan na drugi, ali tako da visina složenih pneumatika ne bude viša od 1,5 metara. Dobro je da ih jednom mjesečno presložite da bi se oni na dnu smjenjivali.
Pneumatici bez felgi
Gume koje ste skinuli s točkova odložite uporedno u uspravnom položaju, a između njih ostavite malo prostora.