SPREMNIJI NEGO IKAD

Završen ljetni transfer rok: Englezi oborili rekorde, pojavio se novi gigant

Neki su uspjeli odoljeti zovu saudijskog novca i svoje usluge naplatiti u Evropi i SAD

Čelzi: Najviše potrošili. AP

4.9.2023

Završen je još jedan ljetni transfer rok, a iznenađenja skoro i da nema. Jedina promjena u odnosu na prethodne godine je bila pojava giganta na marketu – Saudijske Arabije. 

Saudijci su sa svojom, čini se, neograničenom količinom novca uspjeli doći na zavidan nivo. Prvenstveno platežna moć je nešto što u Evropi nije moguće da se postigne.

Zbog toga su se mnoge zvijezde svjetskog fudbala odlučile svoju sreću potražiti na Arapskom poluostrvu. Ipak, njihova liga još uvijek nema prestiž kakav imaju „Lige petice“ i nisu uspjeli primamiti baš sve one koje su htjeli – Lionel Mesi (Messi) je odabrao SAD, Kilijan Mbape (Kylian Mbappe) je ostao u Francuskoj, a neki drugi nisu htjeli ni da razmisle o bezobrazno velikim ponudama.

Presjek stanja

Iako su Saudijci potrošili nevjerovatnu količinu novca za tako kratak vremenski period, još uvijek kaskaju za nekim ligama. Prvenstveno za engleskom Premijer ligom čiji su klubovi u ovom prijelaznom roku potrošili nevjerovatne dvije milijarde i 800 miliona eura na dovođenje igrača.

Francuska Ligue 1 je potrošila tri puta manje (900 miliona eura), dok su Italijani na trećem mjestu sa 854 miliona eura potrošenih na kupovinu fudbalera.

Saudijska Pro liga je na 4. mjesto, dok se iza nje, s mnogo manje potrošenog novca, nalaze Bundesliga (Njemačka) i La Liga (Španija).

Najskuplji transferi također pripadaju Englezima. Pa su tako Deklan Rajs (Declan Rice) i Moises Kaisedo (Caicedo) koštali Arsenal, odnosno Čelzi po 116 miliona eura.

Rajs: Najskuplji igrač. AP

 Čelzi je i klub koji je najviše potrošio tokom ljeta, zabilježivši kupovine u vrijednosti od 464 miliona eura.

Osim toga, zabilježena su još dva transfera u vrijednosti od 100 miliona eura – Džud Belingem (Jude Bellingham) za 103 miliona eura je otišao u Real Madrid, dok je Heri Kejn (Harry Kane) napustio London i zaputio se u Minhen za 100 miliona.

Tragičar sa Svjetskog prvenstva u Kataru Randal Kolo-Muani je za 95 miliona otišao u redove PSG-a posljednjeg dana transfer roka, dok je hrvatski defanzivac Joško Gvardiol za 90 postao novi član Mančester sitija.

Kaisedo: Skupo plaćeno pojačanje Čelzija. AP

Brazilska superzvijezda, Nejmar (Neymar), jedini je fudbaler koji je u najskupljih 10 transfera, a da je otišao u Saudijsku Arabiju. Njegov transfer je iznosio 90 miliona eura. Mančester junajted će probati riješiti svoje probleme u napadu s Rasmusom Hojlundom (75 miliona), Kai Haverc (Havertz, 75 miliona eura) je prešao iz Čelzija u Arsenal, dok listu završava Dominik Soboslaj (Szoboszlai) koji je u Liverpul došao iz RB Lajpciga za 70 miliona eura.

Mnoge zvijezde krenule put Saudijske Arabije. Al Hilal

Premijer liga

Vjetar promjena se osjeti i u BiH. Kupovina igrača je prije samo nekoliko godina bila u ravni s naučnom fantastikom, ali danas se premijerligaši sve češće odlučuju na plaćanje za dovođenje igrača.

U svemu prednjači Sarajevo koje je tokom ljeta dovelo nekoliko fudbalera, a da je za njih izdvojilo, za prilike u BiH, pozamašnu količinu novca. Edin Julardžija, Amar Beganović, Tarik Kapetanović, kao i Kevin Viveros su došli u glavni grad, ali je klub napustio i Dal Varešanović u transferu vrijednom milion i 250 hiljada eura, s kojim se pokrili troškove dovođenja igrača i uspjeli zaraditi.

Sarajevo: Najviše potrošili u BiH. FK Sarajevo

Zrinjski i Borac su također doveli brojne igrače od kojih se najviše izdvaja Mario Ćuže, koji je prošlu sezonu proveo kao posuđen igrač kod „Plemića“, a svojim partijama je natjerao vlasnike mostarske ekipe da i oni otvore novčanik i za stalno ga dovedu. Mostarci će ulaskom u grupnu fazu Konferencijske lige dobiti još veći budžet za kupovinu igrača.

Premijerligaši još mnogo trebaju raditi na svom kvalitetu kako bi klubovi iz nedvojbeno finansijski moćnijih liga dovodili naše igrače i za njih plaćali još više novca. Talenta sigurno ne fali, a da li će se on iskoristiti u budućnosti, ostaje da vidimo.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.