TEKSTUALNI PRIJENOS

Tok utakmice / Španija - Engleska 2-1

Utakmica se igra na Olimpijskom stadionu u Berlinu, a glavni arbitar na susretu je Francuz Fransoa Leteksije

Španija Engleska - Avaz
+16

14.7.2024

Fudbaleri Španije i Engleske sastaju se u finalu Evropskog prvenstva u Njemačkoj.

Utakmica se igra na Olimpijskom stadionu u Berlinu, a glavni arbitar na susretu bit će Francuz Fransoa Leteksije.

Španija - Engleska 2:1 (Vilijams 47', Ojarzabal 87' / Palmer 73')

FT - GOTOVO JE! Španija je prvak Evrope.

90+3' - Saka upropastio napada, udario je laktom Kukurelju.

90+1' - Votkins dobio žuti karton zbog udaranja Karvahala. Nakon toga je došlo do koškanja.

90' - Velika šansa za Špance! Brani Rajsov udarac Simon, a onda s linije Olmo izbija nakon šuta Guehija.

88' - Sautgejt šalje Tonija na teren umjesto Fodena, dok Merino mijenja Jamala kod Španije.

87' - GOOOOOOOOOOOOOL! Sjajna akcija Španaca i gol Ojarzabala! Kukurelja je poslao loptu pred gol Engleza, a Ojarzabal je šalje u mrežu.

84' - Nova promjena kod Španaca. Načo je u igri umjesto Le Normana.

82' - Kakva prilika za Španiju! Kombinovali su Španci na malom prostoru, na kraju Jamal šutira, a Pikford fantastično brani!

73' - GOOOOOOOOOOL! Engleska dolazi do poravnanja. Belingem je maloprije pogriješio i mogao koštati Englesku poraza, a sada je sjajno ostavio Palmeru koji je fantastično pogodio!

70' - Mijenja i Sautgejt. Palmer je na terenu umjesto Majnoa.

67' - Izmjena u Španiji. Van igre ide kapiten Španije Alvaro Morata, koji kao i Kejn kod Engleza nije bio dovoljno spreman. Moratu je zamijenio Ojarzabal.

66' - Ponovo šansa za Španiju! Brz napad "Crvene furije", na kraju je Olmo proigrao Jamala, a ovaj šutira gađajući desni donji ugao. Engleze je spasio Pikford.

64' - Probudili su se Englezi. Sada je Belingem šutirao, a lopta je otišla pored gola. Prvi pokušaj zvijezde Real Madrida.

60' - Izmjena Engleske. Oli Votkins je u igri umjesto Harija Kejna.

56' - Bilo je opasno! Vilijams je šutirao s 25 metara, ali je to otišlo pored gola.

55' - Nova prilika za Špance! Morata je bio u prilici, ali nije dobro šutirao nakon što je zaobišao Pikforda.

49' - Velika šansa za Španiju! Vilijams je proigrao Olma koji je bio u odličnoj šansi, ali nije bio precizan. Šutirao je lijevom nogom i lopta je otišla pored gola.

47' - GOOOOOOOOOOOOOOL! Španija vodi! Jamal je odigrao za Vilijamsa, a ovaj sjajno matira Pikforda!

Rodri: Povrijedio se u finalu. Platforma X

46' - Katastrofa za Španiju! Rodri je ostao u svlačionici zbog povrede. Umjesto njega će na teren Zubimendi, član Real Sosijedada.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

HT - Kraj prvog poluvremena.

45' - Dvije minute sudijske nadoknade.

45' - Belingem je ukrao loptu neopreznom Karvahalu, a u nastavku akcije je šut Kejna izblokiran u posljednji čas.

42' - Morata se uspio sjajno izboriti za novi korner, šesti za Španiju.

38' - Čekamo na prave prilike. I jedni i drugi oprezni u igri, razumljivo jer je ulog veliki - titula prvaka Evrope.

36' - Španci su tražili penal nakon što je Rajs srušio Laporta, ali sudija Leteksje je samo odmahnuo glavom.

35' - Španci ponovo napadaju, sada dva brza kornera za "Crvenu furiju".

30' - Sada je požutio Dani Olmo nakon neopreznog prekršaja nad Rajsom.

25' - Na tribinama stadiona u Berlinu je i Miralem Pjanić koji sa sinom Edinom gleda meč.

22' - Evo prvog kartona na utakmici, zaradio ga je Hari Kejn.

18' - Probudili su se Englezi nakon sporog otvaranja utakmice, sada je Šo šutirao, ali njegov udarac je završio u bloku.

15' - Prvi ozbiljniji napad Engleza. Nakon brzog protoka lopte, Voker je centrirao s desne strane, ali Laport je reagovao i izbacio loptu u korner.

12' - Drugi korner na utakmici. Niko Vilijams je pokušao probiti s lijeve strane, opet je Stons dobro reagovao.

8' - Španci imaju loptu više u svom posjedu od početka ove utakmice.

4' - Prvi korner na utakmici, izvest će ga Španija nakon što je lopta od Stonsa otišla van granica terena.

1' - Počela je utakmica, s centra su krenuli Englezi.

Kjelini: Iznio trofej na travnjak stadiona u Berlinu. Screenshot

20:52 - Slijedi intoniranje himni, prvo Engleske, pa onda i Španije.

20:50 - Đorđo Kjelini je iznio trofej namijenjen osvajaču Evropskog prvenstva.

Kjelini je kao kapiten Italije podigao trofej na prethodnom izdanju prvenstva Evrope.

Spektakularna ceremonija. Platforma X

20:40 - Prije početka utakmice bit će upriličena impresivna ceremonija zatvaranja Evropskog prvenstva u Njemačkoj u kojoj učestvuje 100 ljudi.

Španija u ovaj meč ulazi kao blagi favorit, prvenstveno zbog načina na koji su se plasirali u finale Eura. Oni su dominantno prošli grupu, da bi u osmini finala pobijedili Gruziju (4:1), u četvrtfinalu su bili bolji od domaćina Njemačke (2:1), a onda u polufinalu od Francuske identičnim rezultatom kao protiv Njemačke.

Englezi su se mučili tokom čitavog turnira. Grupu su prošli s 5 bodova, a onda su u osmini finala s 2:1 pobijedili Slovačku nakon preokreta. Švicarsku su prošli poslije penala, da bi u polufinalu pobijedili Nizozemce nakon preokreta (2:1).