Naš proslavljeni kikbokser i sadašnji predsjednik No Limit Fighting Network organizacije, Dževad Poturak, u svojoj kolumni za Club.ba osvrnuo se na stanje u sarajevskom sportu.
Slovo o sarajevskom sportu. Tako bi mogao da nosi naslov ovaj člančić. Slovo o KK Bosna, FK Sarajevo, RK Bosna, FK Željezničar. Dalje ne moramo ići. Dovoljno je da stanemo ovdje. Zaboravimo žensku košarku, rukomet, hrvanje, streljaštvo i sve druge neprofitabilne i amaterske, sportove. Nije da ih Sarajevo nije imalo. Teško se odlučiti odakle bi mogli da krenemo u kratku analizu. Sada bi neko pitao, a gdje su zimski sportovi u olimpijskom Sarajevu? Drugi bi doviknuli, a gdje su plemeniti borilački sportovi, gdje je boks, gdje je tekvondo, gdje nestadoše šampioni u karateu, gdje su extra popuparni K1. I tako dalje i tako redom.
Možda je najlakše krenuti od onog, bez čega ništa, pa ni sport ne može. Novac i država. Dakle, sredstva i organizacija. Svjedočili smo u proteklom kolu i slavlju navijača i igrača FK Željezničar, nakon pobjede protiv NK Široki Brijeg. Slavlje ravno pobjedi protiv nekih velikih klubova. Ili, taj poraz “privatizovanog” Sarajeva od “raseljenog” Veleža Koševu.
Šta je Sarajevo u ekonomskom smislu i u ljudskim resursima u odnosu na Široki Brijeg ili Veležovih “pola” Mostara?
Šta je Sarajevo u finansijskom smilu. Kantonalna Vlada i pripadajuće ministarstvo kulture i sporta, koje je godinama raspolagalo milionima za sport. Sarajevo je i Gradska uprava, sa ukupnim budžetom koji je varirao. Teško je upratiti, ali nekada je bio 14,15,16, miliona. Svake godine. Sarajevo je i četiri gradske općine, da ne računamo one prigradske. Svaka od četiri gradske općine na godišnjem nivou imala je u prosjeku 40-tak miliona izvršenje budžeta. Četiri puta četiri, sto šezdeset. Kantonalna Vlada nekada sa budžetom do milijardu, nešto niže. Sarajevo je sjedište svih važnih javnih preduzeća, telekoma, pošte, elektroprivrede i logično je da su se sportski klubovi u Sarajevu najviše grijali od tih sponzorskih sredstava. Sarajevo je i stjecište privatnih kompanija i političke moči putem koje se mogao usmjeriti novac za “omiljene” klubove.
I šta je danas Sarajevo u sportskom smislu?