U prostorijama Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine održana je sjednica Komisije olimpijaca OK BiH koju je predvodio predsjednik Amel Tuka.
Sportisti koji nisu bili u mogućnosti doći na sjednicu imali su mogućnosti prisustvovati online putem aplikacije Zoom. Svi su zajedno došli do zaključka da institucije moraju što prije riješiti pitanje finansiranja vrhunskog sporta, kao što je to slučaj u zemljama okruženja.
Zemlje okruženja
Primjera radi, Slovenija će za ovu godinu izdvojiti 17 miliona KM za potrebe Olimpijskog komiteta Slovenije dok će lokalne zajednice za sport izdvojiti preko 200 miliona KM, budžet Hrvatskog olimpijskog komiteta je za 2021. godinu iznosio 51,8 miliona KM, Ministarstvo Republike Srbije je 2023. godinu izdvojilo 84 miliona KM od čega će Olimpijskom komitetu Srbije pripasti 4,32 miliona KM, a sportskim savezima Srbije oko 30 miliona KM (Izvor: OK Srbije), Sjeverna Makedonija izdvaja za sport preko Agencije za omladinu i sport oko 30 miliona KM, dok Crna Gora izdvaja za nacionalne sportske federacije, Olimpijski i Paraolimpijski komitet oko 7,8 miliona KM.
U Bosni i Hercegovini OK BiH još uvijek čeka na odluku Ministra civilnih poslova kojom bi se 600.000 KM podijelilo svim sportskim savezima BiH, kao i Olimpijskum i Paraolimpijskom komitetu.
Zaključci Okruglog stola
Bh. olimpijci su jednoglasno podržali devet zaključaka Okruglog stola OK BiH o sistemskom finansiranju bh. sporta, a to su:
da se poveća budžet za sport na svim nivoima vlasti BiH u skladu sa prosjekom Evropske unije koja iznosi 1% od ukupnog državnog što bi na državnom nivou iznosilo minimalno 10,7 miliona KM.
da se usvoje adekvatni kriteriji za dodjelu sredstava, gdje sredstva sa državnog nivoa trebaju biti isključivo namijenjena za Olimpijski komitet BiH, Sportske saveze BiH i Paraolimpijski komitet BiH, što preporučujemo i entitetskim nivoima. Sredstva bi se koristila za pripreme, nastup i nagrade reprezentativnih selekcija ili reprezentativaca (olimpijaca) uz permanentnu kontrolu tokova novca i utroška sredstava.
sredstva moraju biti operativna sukcesivno najkasnije od 1. 1. za predstojeću godinu, a ne u decembru kada su gotovo sva takmičenja i aktivnosti završene.
da se izdvoje značajna sredstava od igara na sreću, a posebno sportskih kladionica koje koriste sport, sportiste i sportske manifestacije kao osnovno sredstvo funkcionisanja i izvor dobiti.
da se izdvoje adekvatna sredstva za program "Podrška mladim olimpijskim nadama" na svim nivoima vlasti BiH.
da se izdvoje adekvatna sredstava za program "Podrška za vrhunske sportiste" koja bi se usmjerila prema potencijalnim olimpijskim kandidatima i olimpijcima Bosne i Hercegovine.
da se formira jedinstven sistem nagrađivanja za vrhunske rezultate na državnom, odnosno entitetskim nivoima ostvarenih na olimpijskim igrama, evropskim i svjetskim prvenstvima.
da se napravi jedinstven sistem za dodjelu identičnih naknada na nivou BiH - nacionalnih sportskih penzija za sve vrhunske sportiste.
da se usvoji strategija razvoja sporta BiH - dokument je spreman za usvajanje.