Za razliku od famozne uredbe Federalne vlade o zapošljavanju mladih, koja je u više navrata mijenjana i za čije su provođenje u konačnici umanjena prvobitno planirana sredstva, sporazum Svjetske banke i federalnih vlasti o novom zapošljavanju, koji bi trebao uskoro biti ratificiran u Parlamentu FBiH, potpuno je druga priča.
Ugrožene grupe
Prema odredbama ovog sporazuma ukupne vrijednosti za BiH od blizu 100 miliona maraka, a do kojeg je došao "Avaz", Vlada FBiH dobit će konkretne uvjete i rokove kojih će se morati pridržavati, u suprotnom će Svjetska banka obustaviti ova sredstva.
Tako će vlasti FBiH već na samom početku provedbe ovog projekta morati zaposliti 2.500 mladih i dokaze o tome poslati na adresu Svjetske banke. U drugoj godini provedbe, vlasti će biti obavezane da zaposle 1.800 mladih i dodatno 5.000 osoba iz, kako se navodi u projektnoj dokumentaciji, unaprijed definiranih ugroženih grupa.
Treća godina projekta za sobom povlači obavezu zapošljavanja 3.600 mladih i 10.000 osoba iz ugroženih grupa, dok je u četvrtoj godini potrebno uposliti 6.000 mladih i još 15.000 osoba iz ugroženih grupa. To znači da Svjetska banka od Federalne vlade u naredne četiri godine očekuje da se broj uposlenih poveća za 63.400!
Da ova cifra nije paušalna poput one od 100.000, koju je bez pokrića na početku svog mandata izgovorio predsjednik SDA Bakir Izetbegović, govore i druge striktne odredbe ovog sporazuma. Tako se od vlasti FBiH dodatno očekuje donošenje novih pravilnika službi za zapošljavanje, dokazi o tome da je u drugoj godini provođenja projekta bilo minimalno 10.000 tražilaca posla, zatim dokaz da je u trećoj godini broj prikupljenih slobodnih radnih mjesta povećan za deset posto i da je u četvrtoj godini bilo 30.000 tražilaca posla.
Vlada FBiH na jednoj od proteklih sjednica već je prihvatila zaduženje po ovom sporazumu u iznosu od oko 68 miliona KM, koliko otpada na veći entitet. Zajam se Federaciji odobrava s rokom otplate od 32 godine i grejs periodom od sedam godina.
Bez manipulacija
Stroge odredbe ovog sporazuma, zasnovane na realnim mogućnostima i parametrima u FBiH, zasigurno su potpuno druga priča od manipulacija bojem zaposlenih u koje se nedavno, čemu je javnost svjedočila, upustio federalni premijer Fadil Novalić (SDA).
Ova sapunica naposljetku je okončana odlukom Vlade da prihvati zvanične podatke Zavoda za zapošljavanje, prema kojima je za posljednje dvije godine uposleno oko 14.000 osoba, dok je Novalić tvrdio da ih je 27.000.
Očekivanja Svjetske banke
2.500 mladih zaposliti retroaktivno
1. godina - zaposliti 1.800 mladih i dodatno 5.000 osoba
2. godina - zaposliti 3.600 mladih i dodatno 10.000 osoba
3. godina - zaposliti 5.000 mladih i dodatno 14.500 osoba
4. godina - zaposliti 6.000 mladih i dodatno 15.000 osoba