Uprkos izrazito lošoj ekonomskoj situaciji i visokoj stopi nezaposlenosti, Bosanci i Hercegovci sve su zaduženiji.
Kao najlakši izlaz iz finansijske krize građani naše zemlje vide u kreditima, među kojima preovladavaju oni namijenjeni finansiranju osnovnih životnih potreba.
Prema najnovijim podacima entitetskih agencija za bankarstvo, samo u prvoj polovini ove godine banke su plasirale 10 milijardi KM novih kredita, od čega su građani podigli 3,53 milijarde KM kredita (u FBiH 2,1 milijarde, u RS 1,43 milijarde KM), a preostali iznos privredni subjekti.
FBiH: Građani urednije platiše od firmi
Kada je u pitanju Federacija BiH, u prvih šest mjeseci ove godine krediti bilježe rast od 4,3 posto ili 528 miliona KM i zaključno s 30. junom iznose 12,8 milijardi KM.
Krediti dati privatnim preduzećima ostvarili su rast od 5,3 posto ili 304 miliona KM, tako da su krajem juna dostigli iznos od 6,1 milijardu KM. S druge strane, krediti dati stanovništvu u istom periodu bilježe rast za 3,5 posto ili 209 miliona KM, pa na kraju prvog polugodišta 2017. iznose 6,2 milijarde KM.
Podaci Agencije za bankarstvo FBiH za prvih šest mjeseci tekuće godine pokazuju da je plasirano 5,3 milijarde KM novih kredita, što je za milijardu više u odnosu na isti period prošle godine. Od pomenutog iznosa na privredu se odnosi 71 posto (3,87 milijardi KM), a na stanovništvo 27 posto (1,43 milijarde KM).
Ako se posmatra ročna struktura novoodobrenih kredita, na dugoročne otpada 43 posto, a na kratkoročne kredite 57 posto.
Kod stanovništva dominiraju krediti za opću potrošnju, koji imaju i najveće učešće od 39,2 posto u ukupnim kreditima, te u prvoj polovini 2017. bilježe rast od pet posto ili 219 miliona KM.
Shodno svemu navedenom, kako su naveli u Agenciji za bankarstvo FBiH, može se zaključiti da su građani urednije platiše od privrednih subjekata.
RS: Plasirano 4,7 milijardi KM novih kredita
Banke sa sjedištem u manjem bh. entitetu u prvoj polovini 2017. građanima plasirale su 4,7 milijardi KM što je za četiri posto više u odnosu na kraj prošle godine.
Od ovog iznosa, na kredite građanima odnosi se 2,1 milijarda KM, od čega je za opću potrošnju namijenjeno 1,5 milijardi KM.
Prema namjenskoj strukturi kredita građanima za opštu potrošnju, najveće učešće (83 posto) imaju nenamjenski gotovinski krediti u iznosu od 1,3 milijarde KM.
Također, građani su se za kupovinu i otplatu stanova u bankama zadužili 523,2 miliona KM.