U Sarajevu je danas upriličena svečana akademija povodom obilježavanja 40. godišnjice rada Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu (FIN).
Na čelu ove obrazovne ustanove u Sarajevu je dekan Zuhdija Hasanović, koji je ukazao na značaj ovog velikog jubileja.
- Fakultet islamskih nauka u Sarajevu danas je jedan od četiri fakulteta koji djeluju u okviru Islamske zajednice u BiH. Učestvujući kao punopravni član u nastavnom, naučno-istraživačkom i drugim procesima na Univerzitetu u Sarajevu, fakultet svjedoči otvorenost ovog najstarijeg i najprestižnijeg univerziteta u BiH, odnosno akademske i šire društvene zajednice prema duhovnim vrijednostima svoga društva. O prestižnosti fakulteta danas dovoljno govore postojeći studijski programi na sva tri ciklusa studija, posebno novopokrenuti magistarski međureligijski studij o izgradnji mira. U skorijoj budućnosti nastojat ćemo da uz postojeće razvijeno i nove studijske programe prema potrebama šire islamske društvene zajednice, ali i okruženja, da snažimo veze s drugim srodnim naučno-obrazovnim ustanovama u domovini i svijetu - kazao je Hasanović.
Brojnim gostima koji su svečanost uveličali svojim prisustvom obratili su se prof.dr. Enes Karić, koji je govorio o međunarodnom položaju fakulteta, prof.dr. Ahmet Alibašić, koji je govorio o razvoju nastavnih programa, prof.dr. Adnan Silajdžić koji je podsjetio na doprinos fakulteta razvoju specifičnoga religijsko-teologijskog mišljenja i prakse, kao i Mustafa Hasanu koji je podsjetio na vakife, stipenditore i donatore fakulteta.
Na svečanosti su dodijeljena priznanja i zahvalnice prijateljima fakulteta i to Muharemu Avdispahiću, bivšem rektoru UNSA, generalnom direktoru vakufa Turske dr. Adnanu Ertenu, Vakufskoj direkciji, Rifatu ef. Fejziću, prof.dr. Stefanu Schreineru, Hasanu Atli, Ibrahimu Hadžibajriću, Džemalu Salispahiću, Fehimu Škaljiću, Mustafi Resiću, porodici rahmetli Nusreta Halačevića, rahm. Muhamedu ef. Salkić.
Zatim priznanje istaknutim aluministima, među kojima su Husein ef. Kavazović, Enes Ljevaković, Džemal Latić, Dževad Hodžić, Hasan Džilo, Nedžad Grabus, Mevlud Dudić, Aziz ef. Hasanović, Sead ef. Seljubac, Behija Mulaosmanović-Durmišević, Vahid ef. Fazlović, Muharem ef. Omerdić, Nedžad Ibrahimi, Sulejman ef.Čeliković, Safet ef. Karaman, Salih Dervić, Šefko Tinjak, Lamija Vatreš-Mehmedić, Nermina Baljević, Mina Pleh, Irma Šaljić i brojni drugi.
Prisutnima se obratio i poglavar Islamske zajednice u BiH (IZ) reisu-l-ulems Husein ef. Kavazović te je poslao snažnu poruku.
On je rekao da je FIN nastao kao rezultat ukupnih napora našeg naroda da nakon Drugog svjetskog rata učvrsti svoj duhovni i potvrdi svoj nacionalni identitet.
- S obzirom na to da je svaki govor o institucijama i ustanovama ujedno i govor o ljudima u kojima se zametnula ideja njihovog nastanka, valja nam ti ljudima odati puno poštovanje - kazao je ef. Kavazović.
On je dodao da se ovdje danas raspravlja o Bogu, o religijama, prošlosti i sadašnjosti, modalitetima budućnosti.
- Stoga ovo nije samo godišnjica FIN-a, ovo je svjedočanstvo da smo čvrsto opredijeljenji da ostanemo i brižno čuvamo našu baštinu i duhovnost, da zgradu našeg zajedništva koju su gradili naši preci čuvamo i očuvamo čitavom i čvrstom za one koje dolaze poslije nas i koje će je u miru nastaviti čuvati - poručio je reis Kavazović.
Istakao je da svršenici ovog fakulteta predstavljaju stub BiH.
- Danas s ponosom možemo konstatirati da je FIN ustanova koja ima respekt i na Istoku i na Zapadu. Saradnja sa fakultetima u Evropi, pa i pomoć da se razviju studiji u nekoliko evropskih zemalja, govori nam o misiji ove ustanove. I danas FIN i cijeli obrazovni sistem Islamske zajednice stoji pred izazovima koje je donijelo novo vrijeme - kazao je ef. Kavazović.
Kako je istakao, danas je glavni izazov površno razumijevanje složene islamske tradicije od strane grupa i pojedinaca željnih, kako je rekao, slave i popularnosti.
- Ovakav pristup ostaje konstantna prijetnja temeljnim vrijednostima naše islamske tradicije na ovim prostorima. Bh. medrese i mektebi kao i najšira osnova našeg odgojno-obrazovnog sistema, hvala Bogu, slijedi osnovni interpretativni pravac koji trasira FIN u Sarajevu. Dokle god bude tako, nadati se je da će naša duhovna tradicija odolijevati nasrtajima kako onih rigidnih interpretacija sa istoka, tako i onih orjentalističkih, zlonamjernih stavova o islamu sa Zapada - kazao je ef. Kavazović.
Potcrtao je da ga raduje ozbiljne pripreme fakulteta da razvije program izučavanja islamskih disciplina i na drugim evropskim jezicima. To je potreba našeg naroda na Zapadu.
Dodao je da će to donijeti poteškoće, ali i da nam valja razumjeti da drugog puta nemamo osim onog na koji smo krenuli uslovljenog promjenama, koje su se desile u našoj historiji.
- Danas skoro isti broj bosanskih Muslimana živi u Zapadnoj Evropi i Sjevernoj Americi kao i u BiH. Ovu činjenicu ne možemo promijeniti. Islamska zajednica mora ići za svojim narodom kud god on išao, a FIN je dio nje - kazao je reis.
Nada se da mladi ljudi na ovom fakultetu uočavaju zahtjev vremena i da će sa starijim kolegama započeti ovu duhovnu i intelektualnu borbu koju će, uz božiju pomoć, dobiti.
- Osobno smatram da evropski muslimani u Sarajevu trebaju imati jaku podršku koja će im pomoći da otkriju Evropu u sebi, a da u isto vrijeme sačuvaju svu slojevitost svog muslimanskog identiteta. Mi smo sada, hvala Bogu, uspješno prošli dio tog puta - kazao je reis Kavazović.