Najnovija separatistička prijetnja u Evropi nalazi se u najnasilnijem njenom regionu – na Balkanu, piše agencija Bloomberg.
Ovaj medij u svom tekstu navodi da lider bosankih Srba Milorad Dodik „hoće da se otcijepi sa svojim dijelom od BiH“.
Sankcije SAD
- Time bi raskinuo s tripartitnim sporazumom koji BiH drži u miru od 1995. godine. Riječ je o mirovnom sporazumu kojim je okončan najkrvaviji sukob u Evropi, od Drugog svjetskog rata. Dodikova pozicija dovela ga je do toga da su mu SAD uvele ekonomske sankcije – navodi ovaj medij.
Bloomberg dodaje da on može računati na svog starog prijatelja – Rusiju. Navodi se i podatak da su se Dodik i Putin sreli sedam puta od marta 2011. godine. Dodaje se i da je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska u zadnjih 10 godina imao pet sastanaka s ruskim šefom diplomatije Sergejem Lavrovim. Rusija je drugi investitor u RS, poslije Srbije, navodi agencija.
Citira se i Dodikov nedavni intervju u kojem je ponovio ambiciju da osamostali RS i ističe da neće propustiti priliku da to i uradi.
- Veći dio zapadnog Balkana uspio se otresti tereta prošlosti krvavih ratova koji su raskomadali Jugoslaviju. Ali, decenije međunarodne pomoći nisu uspjele donijeti puno promjena u evropskim najsiromašnijim državama. Nadmudrivanja između lidera tri etničke grupe, koje su upućene jedne na druge u kompliciranom sistemu podjele vlasti, podijeljeni su po vjerskom osnovu, te je sve to dovelo do daljeg bogaljenja državnih institucija – piše Bloomberg
Navodi se, nadalje, da entiteti nisu u stanju da se dogovore ni o osnovnim ekonomskim reformama koje zahtijeva Međunarodni monetarni fond (MMF). To dovodi do daljnjeg zaostajanja BiH. Pokazatelj je i nizak bruto društveni proizvod, koji iznosi tek 17 milijardi dolara. To je 15-ak posto evropskog prosjeka, ističe Bloomberg. Dodaje se i da se živi u dobroj mjeri zahvaljujućio doznakama dijaspore.
- BiH proživljava najdublju krizu od rata naovamo – kaže Timoti Les (Timothy Less), direktor nevladine organizacije Nova Europa. Dodaje i da su državne institucije na ivici kolapsa i da niko u vlasti BiH nema interesa da ih reformira.
Duboke podjele
Bloomberg, nadalje, piše o sveopćoj podijeljenosti. Citira se i visoki predstavnik Valentin Incko (Inzko), koji navodi primjere nekih od osnovih službi.
- Imate muslimansku, katoličku i pravoslavnu električnu energiju. Trenutna situacija odgovara samo političarima – rekao je on za Bloomberg.
Citirali su i člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, koji je rekao da Dodik generira krizu koja bi mogla biti problem za cijelu Evropu.
- Ovog puta, međutim, niko nema želje da ratuje – poručio je Izetbegović.
U tekstu se navodi i da bi, u slučaju otcjepljenja entiteta RS, i bosanski Hrvati zatražili svoj entitet.
Osvrćući se na ulogu Rusije, Bloomberg navodi da ta zemlja tvrdi da podržava Dejton, ali i ističe da je odnos Zapada prema Dodiku nepošten i da je on prečesto neosnovano optuživan.
Sam Dodik, pak, hvali svoj odnos s Rusijom i naglašava da nikad s njima nema problema, dok su svi razgovori s zapadnim zvaničnicima za njega tegobni.