Timovi 70 centara za mentalno zdravlje u BiH, zahvaljujući provedbi Projekta mentalnog zdravlja, danas pružaju nove i kvalitetnije usluge svojim klijentima u skladu s njihovim potrebama i omogućavaju njihovu integraciju u društvo - rečeno je danas na otvaranju konferencije o mentalnom zdravlju pod nazivom "Razgovarajmo“ koja je u Tesliću okupila oko 300 sudionika.
Uz prezentaciju ključnih rezultata reforme u oblasti mentalnog zdravlja u BiH postignutih uz podršku Projekta mentalnog zdravlja kojeg provodi Asocijacija XY, istaknuto je da je BiH lider u jugoistočnoj Evropi na ovom planu zbog čega je nužan daljni angažman i podrška.
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez ukazao je da su za uspjeh reforme ublasti mentalnog zdravlja ključni uspostava savjesnog upravljanja cjelokupnim sistemom zaštite mentalnog zdravlja, jačanje kapaciteta pružanja usluga mentalnog zdravlja te smanjenje stigme i dikriminacije što će omogućiti potpunu integraciju korisnika usluga u oblasti mentalnog zdravlja u društvo.
Životni prioriteti
-Kroz reformu mentalnog zdravlja ne govorimo više o liječenju, nego o kontinuiranoj brizi o oporavku i socijalnoj inkluziji - istaknuo je Čerkez.
Rukovodilac Odsjeka za bolničku zaštitu Ministarstva zdravstva i socijalne zaštite RS Milan Latinović poručuje da je jedan od ključnih životnih prioriteta dobro mentalno zdravlje te je važno bilo da su vlade, ustanove, organizacije i pojedinci prepoznali značaj ove oblasti zdravlja i da su posvećene unapređenju mentalnog zdravlja u kontinuitetu.
Podvlači da su kroz Projekt mentalnog zdravlja u BiH podržani reformski procesi u kojima su korisnici usluga u ovoj oblasti stavljeni u centar pažnje.
Podršku ovom projektu u proteklom periodu je pružala Vlada Švicarske koja je od 2010. godine osigurala 17 miliona KM, a direktorica za saradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH Barbara Datwyler Scheuer danas je najavila nastavak te podrške i u naredne četiri godine s dodatnih devet miliona KM.
Ona je navela je da više od tri hiljade osoba s mentalnim poremećajima i članova njihovih porodica primaju nove usluge u centrima za mentalno zdravlje, a učešće osoba s mentalnim problemima u dizajniranju usluga i u radu u zajednici putem njihovih udruženja smatra jednim od ključnih faktora uspjeha projekta.
-Više do 550 osoba s mentalnim poremećajima je dosad učestvovalo u aktivnostima koje podržavaju njihovu integraciju u društvo, a uspostavljena su i dva socijalna preduzeća u kojima mogu ostvariti radni angažman - podvukla je.
Kroz Projekt mentalnog zdravlja ostvarena je, kako je potcrtala direktorica Asocijacije XY Emina Osmanagić, koordinacija svih sudionika u oblasti mentalnog zdravlja, uključujući zdravstvene ustanove i službe, kao i društvene zajednice.
-Reforma u oblasti mentalnog zdravlja usmjerena je na pojedince i njihove potrebe - kazala je Osmanagić, ukazujući da značajna uloga pripada centrima za mentalno zdravlje i udruženjima korisnika usluga kako bi se uključili u društvo i kako bi se o ovom problemu javno govorilo.
Određeni problemi
Više od 450 miliona ljudi u svijetu ima neki od mentalnih poremećaja, a procjenjuje se da bi svaka četvrta osoba tokom svog života mogla imati određene probleme s mentalnim zdravljem.
Prema predviđanjima Svjetske zdravstvene organizacije, do 2020. godine depresija će biti drugi uzrok ukupnog obolijevanja i jedan od vodećih javno zdravstvenih problema.
Konferencija o mentalnom zdravlju okupila je u Tesliću predstavnike institucija, zdravstvenih i obrazovnih ustanova, udruženja korisnika osoba s mentalnim bolestima i poremećajima, organizacija profesionalaca u mentalnom zdravlju, kao i međunarodnih organizacija.
Projekt mentalnog zdravlja provodi se u saradnji s entitetskim ministarstvima zdravstva, Ministarstvom civilnih psolova BiH i Odjelom za zdravstvo Vlade Brčko Distrikta.