BIH

U BiH ne postoji zakonski okvir koji štiti branitelje ljudskih prava

Fena

26.2.2018

U Bosni i Hercegovini ne postoji zakonski okvir koji štiti branitelje ljudskih prava, što podrazumijeva zaštitu od fizičkih napada, prijetnji, nasilja na društvenim mrežama i diskriminacije u medijima - kazala je generalna sekretarka Udruženja "BH novinari" i autorica analize "Bezbjednosni rizici u radu branitelja/braniteljica ljudskih prava u BiH" Borka Rudić, koja je predstavljena danas u Sarajevu.

Izdvojila je nedavno kažnjavanje Radio-televizije RS, zbog neprofesionalnog izvještavanja o predsjednici Udruženja "Žena - žrtva rata" Bakiri Hasečić, na koje je reagirala Regulatorna agencija za komunikacije, te naglasila da treba postojati više takvih reakcija.

Ambasador Kraljevine Holandije u Bosni i Hercegovini Reinout Vos, koji je podržao projekt "Ostati sigurne - Mreža sigurnosti za braniteljice ljudskih prava i aktivistice protiv rodno zasnovanog nasilja u BiH", u okviru kojeg je i predstavljena Analiza, naglasio je da se Holanđani ne bore samo za zaštitu ljudskih prava već i za one koji se bore za njihova prava.

Istaknuo je važnost tog projekta, naglašavajući da je nasilje nad ženama fenomen u cijelom svijetu.

Direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić naglasila je da u BiH ne postoje izrađene smjernice koje sistematiziraju tu problematiku, već da postoje u različitim zakonima, krivičnim zakonima FBiH i RS, Zakonu o zabrani diskriminacije BiH, te Zakonu o ravnopravnosti spolova BiH.

Također je naglasila da je govor mržnje u BiH zabranjen i kodeksom o audio-vizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija Regulatorne agencije za komunikaciju.

Izvršna direktorica Fondacije lokalne demokratije Jasmina Mujezinović kazala je da Projekt podrazumijeva iznalaženje mehanizama kako bi se zaštitile braniteljice ljudskih prava, a to su organizacije za borbu protiv nasilja na osnovu spola, žene - žrtava rata, institucije sistema te mediji.

Istaknula je da će kroz projekt izraditi analizu rizika te protokol o postupanju koji će rezultirati potpisivanjem sporazuma s Agencijom za ravnopravnost spolova BiH i Ministarstvom za ljudska prava, kako bi ozvaničili postojanje mehanizama zaštite branitelja ljudskih prava.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.