BIH

Privredni forum: Iran je veliko tržište i šansa za izvoz bh. proizvoda

FENA

Fena

2.3.2018

BiH i Iran imaju značajne privredne potencijale i pred dvjema zemljama su brojne mogućnosti za ekonomsku saradnju, posebno u oblastima energije, metalske i agroindustrije industrije, građevinarstva, papirne industrije i drugim sektorima - istaknuto je danas na Privrednom forumu BiH - Islamska Republika Iran. 

Cilj foruma, koji je organizirala Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTKBiH), u saradnji s Ambasadom Islamske Republike Iran, jeste unapređenje privredne saradnje dviju zemalja, u pogledu trgovinske razmjene i zajedničkih ulaganja, putem direktnog povezivanja privrednika i promocije investicionih prilika.

Delegacija iranskih privrednika stigla je u BiH s ministrom vanjskih poslova te države Mohammadom Javadom Zafirom. Biznismeni iz Irana posluju u raznim oblastima: poljoprivredno-prehrambeni sektor, građevinarstvo, zdravstvo i zdravstveni turizam, medicinska oprema, inženjering, rudarstvo, IT, farmaceutska industrija, petrohemija. Među članovima delegacije su i trgovačke kompanije i investitori.

Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić je kazao da postoji velika zainteresiranost za poslovnu saradnju, te da će na bileteralnim sastancima privrednika prisustvovati predstavnici više od 30 iranskih i 40 bh. kompanija.

- Najvažnije je da se dovrši sporazum o preferencijalnoj trgovini, a također je bitno da naši proizvođači imaju priliku da iz Irana povoljnije uvezu kvalitetne sirovine i materijal za proizvodnju. Treba naglasiti i da je Iran jedno veliko tržište gdje se može plasirati veliki broj naših proizvoda – istaknuo je Egrlić.

Napomenuo je da trgovinska razmjena između dvije zemlje iznosi svega šest miliona KM, te da ne odražava pravo stanje i kapacitete jedne i druge zemlje, a pokrivenost uvoza izvozom je 43 posto. U bh. uvozu iz Irana prednjači voće, datule, a u izvozu hemijski proizvodi.

Potpredsjednik Iranske komore za privredu, industriju, rudarstvo i poljoprivredu Masoud Khansari je izjavio da je Iran, od samog proglašenja nezavisnosti i priznanja BiH, sve vrijeme razvijao dobre odnose sa BiH.

- Za razliku od političkih odnosa kojima u ovom periodu možemo biti izuzetno zadovoljni, mi do sada nismo razvili ekonomsku saradnju i odnose kakve bismo željeli i za kakve postoje potencijali na obje strane. Nadam se da će ova posjeta rezultirati time da se naša ekonomska saradnja na različitim poljima razvije – naveo je Khansari. 

Ministar vanjskih poslova Islamske Republike Iran Mohammad Javad Zafir je posebno istaknuo mogućnosti saradnje u energetskom sektoru, te naglasio da će učiniti sve što je potrebno da bi se olakšala saradnja privrednika dviju država.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović je naveo da je obim vanjskotrgovinske razmjene dviju zemalja skroman i da su mogućnosti i BiH i Irana mnogo veće.

- Šanse postoje, s obzirom na to da BiH ima svoje izvozne adute, ali postoje brojne prepreke boljoj ekonomskoj saradnji – bolji sporazum o preferencijalnoj trgovini, a tu je i jedan vrlo rigidan vizni režim koji onemogućava posjete i bržu komunikaciju privrednika dvije zemlje, ali i neadekvatan režim saradnje banaka, odnosno platni promet - kazao je Šarović.

To su, prema njegovim riječima, ključna pitanja kada privrednici žele da sarađuju s nekom drugom zemljom i privrednicima drugih zemalja i to je poruka za one koji donose odluke, da u tom smislu pomognu privrednicima. 

- S druge strane, Ministarstvo je u završnoj fazi s Iranom u vezi sporazuma o preferencijalnoj trgovini, kojim bi jedan broj proizvoda, odnosno jedan broj tarifnih linija, gdje su šanse BiH, gdje imamo respektabilne izvozne kapacitete, za te proizvode bi u Iranu bile smanjene ili ukinute carine. Time bi se olakšala trgovina i naš proizvod bi bio konkurentniji. Na isti način bi ustupci bili napravljeni iranskoj strani - kazao je Šarović.

Dodao je da je procedura u završnoj fazi, te da bi time jedna krupna prepreka bila riješena. 

- Kada je riječ o problemu vezanom za platni promet, razlog su ranije sankcije koje su bile prema Iranu i to je pitanje za Centralnu banku i bankarski sektor u BiH. Privrednici iz BiH samo traže da to pitanje bude riješeno na isti način kako je u EU - kazao je Šarović.

Predstavnici Agencije za unapređenje stranih ulaganja u BiH (FIPA) održali su prezentaciju o investicionim prilikama u BiH.

Nakon plenarnog dijela foruma predviđeni su bilateralni susreti iranskih i bosanskohercegovačkih privrednika.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.