Novo Selo kod Bijeljine, nekad poznatije kao Francjozefsfeld, jedan je od ugroženih bosanskohercegovačkih nacionalnih spomenika. Prema evidenciji Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, Novo Selo i tamošnja evangelistička crkva su među 78 ugroženih spomenika.
Trgovine i kafane
Ugroženo je zbog nepreduzimanja mjera zaštite i održavanja. U zenitu svog ekonomskog razvoja 1895. godine Novo Selo imalo je 160 kuća s više od 1.000 stanovnika. Formirali su ga, nakon što je Austro-Ugarska okupirala BiH, njemački kolonisti iz naselja Noj Pasau (Stara Pazova) u Sremu i iz Francfelda (Kačarevo kod Pančeva) u Banatu.
Historičarka Mila Stanojević, zaposlena u Muzeju Semberije, kaže da su doseljenici bili vojnici, zanatlije i ratari, uz čiju je pomoć bečka vlada nastojala osigurati granicu na Drini, prema Srbiji.
- Prve porodice koje su se doselile u Bijeljinu, bile su Melcer, Haler, Huber, Halabrin i Maler. One su predstavljale nukleus kolonizacije. Kolonistima je u junu 1886. podijeljena zemlja, na kojoj su dobili placeve za kuće i vrtove. Na traženje doseljenika, selo je dobilo ime Francjozefsfeld (Polje Franje Josifa), kako se zvanično zvalo sve do 1919. godine, kada je preimenovano u Petrovo Selo. Semberci su ga od početka zvali Novo Selo - ističe Stanojević.
Prema navodima hroničara Dragutina Grujića, selo je od početka imalo dvije trgovine, dvije kafane, pekaru, kovačnicu, kolarske i stolarske radnje, bleh-muziku, poštara, bricu i policajca.
Kuće su bile izgrađene od ćerpiča i pletera, a kompletno selo sravnjeno je u “Velikom povodnju” Drine iz 1896. godine.