Šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunar Vigemark (Lars-Gunnar Wigemark) bio je domaćin sedme debate o lokalnom ekonomskom i održivom razvoju, koja je održana u Vitezu, u okviru projekta "Lokalna zajednica prEUzima inicijativu".
Učesnici debate, predstavnici privrednog i civilnog sektora, lokalne uprave i mladih, kroz aktivno učešće, diskutirali su o brojnim temama koje su značajne za lokalnu zajednicu u procesu evropskih integracija.
- Kroz debate koje provodimo u 15 lokalnih zajednica u BiH, želimo razgovarati o stvarnim problemima, pitanjima i dilemama koje građani imaju o procesu pristupanja EU, jer čvrsto vjerujemo da su lokalne zajednice nosioci procesa evropskih integracija - izjavio je Vigemark i istaknuo da su jake lokalne zajednice osnov stabilne i uređene države.
Dodao je da je jedan od primjera pokretanja incijative sa lokalnog nivoa upravo općina Vitez, koja je za vrlo kratko vrijeme uspostavila kvalitetnu međuopćinsku saradnju, privukla investitore i omogućila privredni razvoj.
Naglašavajući značaj projekta „Lokalna zajednica prEUzima inicijativu“, ambasadorica SR Njemačke u BiH Kristine Hofman (Christiane Hohmann) ukazala je na podršku koju BiH ima u procesu pristupanja EU.
- Važno je da svi građani znaju da EU želi ovu zemlju u svom sastavu, a mi smo tu da pomognemo kako bi se što prije savladale sve preprepreke i izazovi - rekla je ambasadorica Hohman, napominjući da jedan od ključnih projekata usmjerenih na jačanje preduzetništva u BiH, kojeg provodi GIZ, finansiraju EU i njemačka vlada.
- Hrvatska je ulaskom u EU ostvarila brojne benefite i danas je to jedna demokratski, pravni i ekonomski jača zemlja koja kao punopravna članica može da učestvuje u donošenju svih važnih odluka na evropskom nivou - izjavio je ambasador Republike Hrvatske Ivan Del Vechio, izražavajući uvjerenje da BiH može jednako dobro slijediti primjer prvog susjeda.
Učesnici debate su iskoristili priliku da s regionalnim i domaćim ekspertima razgovaraju i o temama javno-privatnog partnerstva, rješavanju pitanja i podršci nevladinom sektoru kroz EU fondove. Prisutni su također pokazali interes prema uspostvljanju poslovnih inkubatora i razvoju socijalnog poduzetništva kroz projekte namjenjene zapošljavanju i samozapošljavanju mladih i nacionalnih manjina.
Nakon debate, organiziran je informativno-edukativni sajam na kojem su izlagali predstavnici projekata koje finansira EU i drugi donatori, a koji direktno doprinose ekonomskom i održivom razvoju lokalnih zajednica.
Ured specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini (EUSR) pokrenuo je projekt "Lokalna zajednica prEUzima inicijativu" u okviru kojeg će posjetiti 15 lokalnih zajednica u BiH, te održati javne debate o ulozi lokalne zajednice te izazovima i mogućnostima koje nudi proces pristupanja EU, saopćeno je iz Delegacije EU u BiH.