Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje na sjednici održanoj u četvrtak nije usvojio Izvještaj o radu UIO za 2017. godinu i niz drugih dokumenata neophodnih za normalno funkcioniranje i unapređivanje rada ove institucije.
Ratko Kovačević, portparol Uprave, pojasnio je zašto Izvještaj i drugi dokumenti o radu UIO nisu usvojeni te je kazao da o tom izvještaju Upravni odbor nije ni vodio raspravu.
- I tri ministra finansija u BiH podržala su Izvještaj, ali on nije usvojen jer su tri eksperta u UO glasala protiv, i to bez bilo kakvog komentara zašto im Izvještaj o radu UIO za 2017. nije zaslužio prolaznu ocjenu - naveo je Kovačević.
Iz Uprave su otkrili i da trojica članova UO UIO iz reda eksperata još od februara 2016. godine opstruiraju donošenje odluka važnih za funkcioniranje UIO, a sve zbog toga što im se ne isplaćuju naknade za rad u odboru. Izmjene Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, usvojene 2016. u Parlamentu BiH na prijedlog Damira Arnauta, poslanika SBB-a, ukinule su dotadašnju praksu da se za članstvo u nekim odborima i komisijama isplaćuje pojedincima i po više hiljada maraka.
Na taj način prestala je važiti i odredba da članovi UO UIO primaju mjesečno nevjerovatnih 3.200 KM! No, Uprava od februara 2016. ne isplaćuje ni 475 KM članovima UO, jer oni nikad nisu donijeli odluku o novom iznosu naknade kakvu propisuje zakon i Uprava nema osnova da im bilo šta isplaćuje.
- No, ovo, kao i sudski sporovi koje pojedinačno vode članovi UO iz reda eksperata protiv UIO po ovom osnovu, nikako ne bi smjeli biti razlog da blokiraju rad jedne od najvažnijih institucija u BiH, od čijeg se rada najvećim dijelom finansiraju svi nivoi vlasti u BiH i od čijeg rada zavisi funkcionisanje privrede u BiH - kaže Kovačević.
Izgubljen spor
No, „Avaz“ je došao do nevjerovatnog otkrića da su trojica članova UO UIO, Miodrag Kudić, ekspert iz RS, Ismet Suljendić, ekspert Vijeća ministara BiH, i Muhamed Kozadra, ekspert iz FBiH, tužila Upravu za indirektno oporezivanje tražeći da im isplati od februara 2016. do oktobra 2017. godine 61.500 KM za članstvo u UO!
To znači da su oni, uprkos tome što je zakon izmijenjen i što im je onemogućeno da i dalje dobivaju po 3.200 KM za najviše jednu sjednicu mjesečno, koliko ih održava odbor, taj iznos pokušali dobiti sudskim putem.
No, prema presudi koju je dobio Kozadra, a za koju naš izvor iz pravosudnih institucija BiH kaže da je drugostepena, Sud BiH jasno je poručio da je njegova tužba neosnovana i da je Zakon o plaćama i naknadama u institucijama BiH jasan i precizan.
Uz to, Kozadra će UIO morati nadoknaditi sudske troškove u iznosu od 2.499 KM.
Špekulacije o smjeni
Kovačević je kazao i da UIO kao neosnovane odbacuje špekulacije pojedinih članova UO iz reda eksperata,“koje se provlače putem određenih medija, da bi direktor UIO Miro Džakula trebao podnijeti ostavku, jer Izvještaj o radu uprave za prošlu godinu nije dobio podršku“.
- Te špekulacije potpuno su neutemeljene, posebno iz razloga što je 2017. bila najuspješnija godina u radu UIO od osnivanja ove institucije i godina u kojoj je prikupljeno rekordnih sedam milijardi i 44 miliona KM indirektnih poreza - kazao je Kovačević.
Suljendić: Sve je laž
Ismet Suljendić, jedan od članova UO UIO iz reda eksperata, kazao je jučer za „Avaz“
da je stav UO da članovi pojedinačno ne izlaze sa svojim stavovima u javnost. No, kratko se osvrnuo na navode iz Uprave.
- Mogu samo reći da je laž sve što je rečeno - kazao je Suljendić, ujedno potvrdivši da je podnio tužbu za naknade za članstvo u Upravnom odboru.