Federalni premijer Fadil Novalić ponovio je da entitet pod njegovom kontrolom ne mjeri potrošačku korpu. Ali, prešutio nam je kazati da to ne rade kako ne bi bila otkrivena istina, a to je da građanima FBiH nisu dovoljne ni dvije prosječne plaće kako bi zadovoljili osnovne životne potrebe.
Minimum potreba
Statističari još od 2008. godine ne izračunavaju indikator o potrošačkoj korpi. On sadrži skup cijena najvažnijih životnih namirnica i pića koje čine minimum potreba četveročlane porodice.
U BiH se do 2008. ovaj indikator obračunavao metodom razvijenom u Saveznom zavodu za statistiku bivše Jugoslavije. Sada ovaj ekonomski indikator u BiH izrađuje još samo Savez samostalnih sindikata RS i u narodu je on poznat kao sindikalna potrošačka korpa.
Predsjednik Udruženja „Futura“ iz Mostara Marin Bago kazao je za „Avaz“ da vlasti opravdavaju odustajanje od ovog indikatora uvođenjem novog društveno-ekonomskog modela.
- Ne slažem se s tim. Zajedno s potrošačkom korpom mi smo izgubili i kontrolu nad stanjem tržišta. U svijetu ovaj posao vlasti prepuštaju sindikatima, a kod nas u FBiH sindikati to ne žele raditi. Država ne želi pružati prave podatke, jer bi rezultati ovog indeksa bili upereni protiv rada, odnosno nerada Vlade FBiH - smatra Bago.
Jedini argument
Dodaje da su rezultati tog indeksa problem izvršnoj vlasti jer su - strašni.
- To je, međutim, jedini argument da se vlastima ukaže na njihov nerad. U Federaciji potrošačka korpa košta oko 2.000 maraka, dakle dvije prosječne plaće nisu dovoljne za osnovne potrebe četveročlane porodice. I to je najjači argument protiv Vlade. Istu takvu poziciju zauzimaju i sindikati u FBiH, jer ne žele prkositi Vladi - kaže Bago.
Praksa u Evropskoj uniji
U Evropskoj uniji ne postoji standard za izračunavanje minimalne potrošačke korpe. Također, praksu izrade ovog indeksa nemaju ni međunarodne finansijske institucije kao što su Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka.