U Zavodu zdravstvenog osiguranja (ZZO) Federacije BiH svjesni su problema s nedostatkom citostatika, ali naglašavaju da je on nastao kod dobavljača, na šta Zavod ne može utjecati.
Odgovor je to na saopćenje Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) u kojem su pozvali Federalni zavod da izvršava svoje obaveze i nabavi citostatike.
Malo tržište
Zbog nedostatka citostatika, kako navode iz KCUS-a, 30 pacijenata oboljelih od karcinoma ne može primiti terapiju. Na Klinici za onkologiju, istaknuto je, nedostaju lijekovi „cisplatin“, „gemzar“, „vincristine“, „bleocin“, „methotrexate“ i „taxotere“.
S druge strane, iz Zavoda podsjećaju da je ugovorima koje imaju s dobavljačima definirana i kontinuirana isporuka lijekova, pa i citostatika. Ali...
- Činjenica je da kod ugovornih dobavljača povremeno dolazi da deficitarnosti iz različitih razloga na koje Zavod nije u mogućnosti utjecati, a nije u mogućnosti ni izvršiti nabavku od drugog dobavljača, jer bi tada morao ponoviti postupak javne nabavke koji traje četiri do pet mjeseci – navode iz Zavoda.
Ističu da dobavljači kao razloge nestašice najčešće navode da se skoro svi lijekovi iz grupe citostatika uvoze od proizvođača iz EU, Kanade, Japana i SAD. Riječ je o multinacionalnim kompanijama za koje je bh. tržište suviše malo, pa se pojedini proizvođači povuku, pri čemu i lijekovi koje proizvode gube status registriranih i time je otežana njihova nabavka.
Za kontrolu prve serije svakog uvezenog lijeka potrebno je dodatnih dvadesetak dana, pa je, ističu u Federalnom zavodu, u tom periodu moguća pojava deficitarnosti lijekova.
Povrat novca
- Zavod u potpunosti razumije probleme s nestašicom citostatika, s kojim se suočavaju pacijenti i ljekari, posebno što se radi o teškim oboljenjima. Maksimalno smo posvećeni da uz saradnju s ljekarima i dobavljačima poduzmemo sve kako bi se ovi problemi otklonili u što kraćem roku – navedeno je iz Zavoda.
Istaknuto je da će za sve deficitarne lijekove koje pacijenti sami osiguraju Zavod refundirati troškove u cjelokupnom iznosu. Ako pacijenti nisu u mogućnosti sami platiti lijek, uz dostavljeni predračun platit će ga Zavod.
Šta nedostaje
Kako je navedeno iz Zavoda, trenutno je od 125 lijekova različitih oblika i jačina s liste, prema informacijama zdravstvenih ustanova, deficitarno njih osam.
To su „citarbin“ (1 g), „bleomicin“, „vinblastin“, „kalcij folinat“ (100 mg), „gemcitabin“ (200 mg i 1g), „vinkristin“, „cisplatin“ i „metotreksat“ (inj 500 mg).