U nastavku intervjua koji je 1. decembra 2000. godine ekskluzivno dao „Danima”, bivši ministar policije BiH i prvi direktor AID-a Bakir Alispahić govorio je o kampu za vojnu obuku koji je nakon što je potpisan Dejtonski sporazum osnovan na Pogorelici u režiji Iranaca za bosanske polaznike uglavnom radnike AID-a, vojne diverzante, pripadnike specijalnih jedinica MUP-a i Armije RBiH. Polovinom februara 1996. tadašnje jedinice IFOR-a i NATO-a za Evropu upale su u ovaj kamp i, osim osam Bosanaca, uhapsile i trojicu iranskih instruktora.
Odlazak stranaca
- Zanimljivo je, tri-četiri dana prije napada na Pogorelicu, rahmetli Talijan (general Hajrulahović, op. a.), u ime Armije BiH, i ja, u ime MUP-a, potpisali smo sa generalom Wesleyem Clarkom Memorandum po kojem će najdalje do 16. februara ‘96. sa teritorije BiH otići svi "stranci", da bi istog tog dana (16. 2.), nevjerovatno i neočekivano, uslijedila i IFOR-ova akcija, baš u momentu kada su pripadnici MUP-a išli u obilazak Centra radi kontrole dogovorenog; IFOR ih je, kao što je poznato, tom prilikom i uhapsio.
Tako je bilo, a Pogorelica se danas i kod nekih naših ljudi nastoji, nažalost, predstaviti u vrlo negativnom kontekstu.
Nakon akcije IFOR-a, u kabinetu me ponovo posjetio upravo general Clark sa svojim saradnicima, a potom mi "u četiri oka" rekao kako bi se problem mogao prevazići, ali on očekuje moj jasan odgovor da ubuduće budem njegov (američki!) čovjek. Reagirao sam tada u skladu sa etikom profesije, istaknuvši kako je to nedopustivo, kako to, uostalom, nalaže dostojanstvo čovjeka na takvom položaju, te da bi vjerovatno i on, general Clark, tako postupio i tako gledao na te stvari.