Približavanje sektora za provedbu zakona u BiH standardima EU u borbi protiv organiziranog kriminala, terorizma i korupcije, jačanje koordinacija sa tužiocima kao i međunarodne policijske saradnje da bi se pomogao rad agencija za provedbu zakona u BiH, bili su ciljevi dvogodišnjeg projekta Evropske unije nazvanog "Jačanje provedbe zakona".
Projekt vodi austrijsko Savezno ministarstvo unutrašnjih poslova i Agencija za evropske integracije i ekonomski razvoj u saradnji s ministarstvima unutrašnjih poslova Slovenije i Hrvatske.
Radi se o ambicioznom i kompleksnom projektu koji je zahtijevao kontinuiranu predanost, snažan osjećaj vlasništva nad projektom i blisku saradnju korisnika projekta na svim nivoima u BiH.
Ambasador Republike Austrije u BiH Martin Pamer (Martin Pammer) danas je u izjavi novinarima u Sarajevu pojasnio je da je dvogodišnji projekt "Jačanje provedbe zakona" treći uspješan projekt s fokusom na izgradnju kapaciteta i prijenos znanja u oblasti vladavine prava, koji je Austrija implementirala s agencijama za provedbu zakona u BiH.
- To svjedoči o našoj općoj opredijeljenosti jačanju vladavine prava u BiH, kao važnom preduvjetu za daljnji društveni i ekonomski razvoj, te integraciju u EU. Svjedoči i u kojoj mjeri se BiH smatra važnim partnerom u borbi protiv kriminala na zapadnom Balkanu, ne samo za Austriju već i cijelu EU - istaknuo je.
Ambasador podsjeća i to da kriminal ne poznaje granice pa ne bi, kako je kazao, trebale niti agencije za provedbu zakona. Zato rezultati „naših zajedničkih poboljšanja u oblasti sigurnosti ovise o našoj bliskoj saradnji“.
Prema njegovim riječima, projekt je karakterizirala bliska saradnja i postignuti su značajni rezultati u približavanju bh. sektora za provedbu zakona EU standardima u oblasti borbe protiv organiziranog kriminala, terorizma i korupcije, jačanja regionalne i međunarodne saradnje, jačanja saradnje između policije i institucija pravosuđa.
- Rezultati su postignuti zahvaljujući saradnji i profesionalnom pristupu korisnika projekta, koji su iskazali osjećaj vlasništva nad ciljevima i rezultatima projekta - naglasio je.
Nada se da će ključni termini Projekta (zalaganje, koordinacija, uska saradnja agencija, međusobno povjerenje i razumijevanje, kao i razmjena informacija i iskustava) ostati ključni elementi u daljnjem razvoju vladavine prava.
Šef Odjela za vladavinu prava pri Uredu specijalnog predstavnika EU u BiH Ričard Vud (Richard Wood) kaže da je borba protiv organiziranog kriminala jedan od velikih izazova s kojima se suočavaju agencije za provođenje zakona širom svijeta. BiH se trenutno bori s tim teškim izazovom te je, kako je kazao, zbog toga EU odlučila pomoći.
- EU će i dalje pružati stalnu podršku jačanju vladavine prava u BiH. Jedan od izazova za BiH bit će kako da održi uspjeh i rezultate postignute kroz taj projekt, te kako da čini daljnje korake da bi stanje unaprijedila u toj oblasti. Računamo i na odgovornost nosilaca vlasti da zaista učine sve što je potrebno da bi se ove reforme i dalje provodile - poručio je.
Naglašava da EU pozdravlja rezultate koje su postigli svi korisnici tog projekta, na svim nivoima vlasti u BiH. EU izražava i zahvalnost za doprinos državama partnerima projekta (Austrija, Slovenija, Hrvatska).
Pomoćnik ministra sigurnosti BiH za međunarodnu ssradnju i evropske integracije Samir Rizvo precizirao je da su projektom realizirane mnogobrojne aktivnosti u devet oblasti policijskog djelovanja, a pratile su ih aktivnosti povezane s informatizacijom i digitalizacijom policijskih poslova i uvođenja novih tehnologija gdje god je to moguće.
- Ostvaren je određeni napredak. Nije sve postignuto zbog političkih okolnosti, ali smo zato napravili plan održivosti koji treba da kanališe buduće aktivnosti agencija da dostignu evropske standarde - naglasio je.
Projekt "Jačanje provedbe zakona" finansira EU sa 4,5 miliona eura s ciljem daljnjeg unapređenja policijske službe i jačanja saradnje, koordinacije i efikasnosti u borbi protiv organiziranog kriminala, terorizma i korupcije.
Rezultati tog opsežnog projekta usmjerenog na jačanje provedbe zakona u BiH prezentirane su danas na finalnoj konferenciji u Sarajevu. Ministarstvo sigurnosti BiH i Delegacija EU u BiH okupila je zvaničnike agencija za provedbu zakona u BiH, Delegacije EU u BiH, konzorcija koji provode projekt kao i stručnjaka koji su ekspertizom doprinijeli implementaciji.