Narodna skupština RS ne može poništiti izvještaj Komisije za Srebrenicu, jer ga ona nije ni usvojila, već Vlada - rečeno je danas nakon sjednice Kolegija entitetskog parlamenta.
Predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović potvrdio je da na posebnoj sjednici 14. avgusta, parlament, na zahtjev entitetskog predsjednika Milorada Dodika, može razmatrati informaciju u vezi s tim izvještajem, sačinjenim 2004. godine, ali da ga ne može poništiti.
- Ništa se neće poništavati, jer Narodna skupština nema te nadležnosti i neće ući u kršenje ustavnih ovlaštenja i zakonskih procedura. Koju formu će dobiti, bit će poznato tek nakon rasprave u Narodnoj skupštini – dodao je.
Odlučeno je, kaže, da se na tu sjednicu pozovu akteri tadašnjih zbivanja, bivši premijer Dragan Mikerević, predsjednik ili član Komisije za Srebrenicu, a Dodik će se obratiti kao uvodničar.
Nakon današnje sjednice skupštinskog kolegija, Čubrilović je izjavio novinarima da su poslanici opozicije na današnjem skupštinskom kolegiju bili suzdržani povodom održavanja posebne sjednice na čijem dnevnom redu je samo jedna tačka dnevnom reda - "Informacija o Izvještaju Komisije o događajima u i oko Srebrenice u periodu od 10. do 19. jula 1995. godine“.
Dodik je u zahjevu naveo da je navedeni spisak sačinjen uz prijetnje visokog predstavnika u BiH Pedija Ešdauna (Paddy Ashdown) 2004. godine.
- Svih proteklih godina spisak koji je sačinjen pod pritiskom, selektivno na bazi personalnih evidencija, bez činjenica, koristi se u nastojanju da se građanski rat u BiH prikaže kao agresija na BiH, a Vojsku i MUP-a RS kao zločinačku oružanu silu, te RS kao genocidnu tvorevinu – ustvrdio je.
Takav spisak, i kako je dodao, njegova zloupotreba ne doprinose miru i stabilnosti.
Dodik je u obrazloženju naveo da su još tokom rada Komisije za Srebrenicu, njeni članovi ukazivali na zloupotrebu izvještaja, njegove proizvoljne interpretacije, ograničen mandat rada samo na bošnjačke žrtve, te na činjenicu da komisija nije istražno tijelo.
Kazao je i da tadašnja komisija nije raspolagala bilo kakvim dokazima o krivici, da nije imala mandat baviti se identifikacijom žrtava, sa aspekta utvrđivanja uzroka smrti, te da nije ni mogla utvrditi tačan broj žrtava.