"Sve su Drine ovog svijeta krive, nikada se one neće moći sve ni potpuno ispraviti, nikada ne smijemo prestati da ih ispravljamo", zapisao je naš nobelovac Ivo Andrić u svom djelu "Znakovi pored puta".
Zaustaviti rušenje
Palo je na pamet nobelovcu i jednom od najvećih književnika 20. stoljeća da zapiše živu istinu koja se ne dokazuje. A književni kritičari su decenijama poslije istraživali, zapisivali, i uvijek dolazili do jednog - Višegrad i ljudi u njemu činili su najmanje 50 posto inspiracije i temelja za Andrićev književni opus.
E, ako je ovaj grad nobelovcu i velikom književniku služio kao temelj i potka za njegovo književno stvaralaštvo, onda mora da i danas u tom, u brojnim pjesmama opjevanom, gradu Višegradu ima nešto.
Prvo i nezaobilazno, tu je most Mehmed-paše Sokolovića koji svakog posjetioca istovremeno zapanji i izazove u njemu dozu strahopoštovanja. Nije još utvrđeno je li ljepši ljeti, zimi, danju ili noću.
To je zadužbina vezira Mehmed-paše Sokolovića, rođenog u selu Sokolovići pored Rudog. Prelijepi most je Mehmed-paša dao sagraditi 1571. godine. Građen je šest ljeta. A gradio ga je Kodža Mimar Sinan.
Legenda kaže da je vila Brodarica ometala i noću rušila sve što bi se preko dana gradilo. Tada je nešto iz vode progovorilo i savjetovalo neimara da pronađe dvoje djece, blizance, brata i sestru Stoju i Ostoju, i uzida ih u srednje stubove mosta kako bi se zaustavilo njegovo rušenje. Nakon što su djeca uzidana u zidove, neimar je ostavio otvore kako bi ih njihova majka mogla hraniti...
Ovog ljepotana sa 11 lukova, koji je uvršten i na UNESCO-ovu listu kuturne baštine, godišnje obilaze hiljade turista.
Ispod mosta ljeti se mogu vidjeti stotine brodica. One čine nezaobilazni dio turističke ponude Višegrada. Brodari nude plovidbu Drinom za svega četiri marke, a usput je moguće zabaciti štap i upecati poneku ribu, plivati te iz druge perspektive vidjeti sve ljepote Višegrada.