Danas su u Direkciji JP "Elektroprivreda BiH" u Sarajevu Bajazit Jašarević, generalni direktor, i Muhamed Ražanica, izvršni direktor za ekonomske poslove, potpisali s predstavnicima Njemačke razvojne banke (KfW) Konstance Krajs (Constanze Kreiss), regionalna direktorica za jugoistočnu Evropu i Tursku, i Matijas Šmit-Rozen (Matthias Schmidt-Rosen), direktor KfW ureda BiH, ugovor o finansiranju u vrijednosti 1.100.000 eura za pripremu projekta vjetroelektrana Bitovnja.
Njemačka razvojna banka odobrila je bespovratna finansijska sredstva, koja je osigurala njemačka vlada pod okvirom Njemačke razvojne saradnje sa BiH.
U okviru pripreme projekta bit će izvršena dodatna mjerenja vjetropotencijala mjernim stubom i LIDAR-om, izrada bankabilne izvodljivosti, geološko geotehnička istraživanja, procjena uticaja Vjetroelektrane na okoliš i socijalni razvoj, kao i izrada studije izvodljivosti.Predviđena je i izrada studije baznog stanja faune ptica i šišmiša, transportne, te studije priključenja Vjetroelektrane na prijenosnu mrežu kao i izrada elaborata i odgovarajuće projektne dokumentacije.
JP "Elektroprivreda BiH" planira izgradnju do 25 vjetroagregata ukupne instalirane snaga do uključivo 60 MW, ovisno o vrsti turbina.Dosadašnje analize procjenjuju minimalnu godišnju proizvodnju 110 GWh električne energije.
Lokalitet planirane vjetroelektrane Bitovnja nalazi se na području sjevernog dijela općine Konjic, u blizini granice sa susjednom općinom Kreševo, udaljen oko 30 kilometara zapadno od Sarajeva. Prostire se na planinskom grebenu sa visinom između 1.530 i 1.700 metara iznad nivoa mora.Vjetroelektrana Bitovnja jedan je od ključnih proizvodnih elektroenergetskih objekata na bazi obnovljivih izvora energije planiran za realizaciju u okviru dugoročnog plana razvoja JP "Elektroprivreda BiH".
Mjerenja provođena s ciljem utvrđivanja potencijala vjetroelektrane traju od 2010. godine. Sva ispitivanja rađena su u skladu s najstrožijim standardima i preporukama korištenih u EU iz oblasti vjetroenergetike.U okviru Njemačke razvojne saradnje, KfW kreditnim sredstvima finasira i projekt vjetroelektrane Podveležje sa 15 vjetroagregata. Vjetroelektrana Podveležje će biti izgrađena 10 kilometara istočno od Mostara.