Mehanizam za međunarodne tribunale prihvatio je zahtjev odbrane Ratka Mladića za izuzeće trojice sudija iz žalbenog postupka zbog navodne pristrasnosti.
Sudija Žan-Klod Antoneti (Jean-Claude Antonetti) prihvatio je zahtjev odbrane da se iz žalbenog postupka isključe sudije Teodor Meron (Theodor) te Karmel Ađijus (Carmel Agius) i Dakun Liju (Daqun Liu).
Kako je naveo Antoneti u svojoj odluci, sudije Meron, Ađijus i Liju „djeluju pristrasno“, s obzirom na to da su u ranijim predmetima u Hagu donosili određene zaključke koji se tiču Ratka Mladića.
Antoneti je o ovom zahtjevu odlučivao nakon što se predsjednik Mehanizma za međunarodne tribunale Meron izuzeo iz odluke, s obzirom na to da se podnesak odnosi i na njega.
- Odgovornost za donošenje ove odluke leži na sudiji koji ima najduži staž, s obzirom na to da sam ja predmet podneska i istovremeno i predsjednik Mehanizma - naveo je Meron u odluci o izuzeću.
Advokati Branko Lukić i Dragan Ivetić su podnijeli zahtjev da se iz žalbenog postupka na Mladićevom suđenju isključe sudije Meron, Ađijus i Liju jer su “pristrasni”. U odvojenim podnescima Mladićevi advokati su citirali dijelove presuda koje su sudije Meron, Ađijus i Liju pisali, a u kojima su, prema mišljenju advokata, doneseni “neprihvatljivi zaključci koji se odnose na Mladića”.
U vezi s Meronom napominje se da je ovaj sudija predsjedavao vijećima koja su Radislava Krstića i Zdravka Tolimira osudila za genocid u Srebrenici te da je u ovim odlukama navedeno da je Mladić “namjeravao da ubije bosanske Muslimane”, kao i da je imao znanja o nezakonitim aktivnostima njegovih podređenih.
Mladićevi advokati su naznačili da je Ađijus bio član vijeća koje je osudilo Vujadina Popovića, Ljubišu Bearu, Dragu Nikolića, Radivoja Miletića, Vinka Pandurevića, Ljubomira Borovčanina i Milana Gveru, dok je Liju učestvovao u donošenju odluke u predmetu protiv Vidoja Blagojevića i Dragana Jokića.
Tribunal je Mladića, bivšeg komandanta Glavnog štaba VRS-a, u novembru prošle godine osudio na doživotni zatvor, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, teroriziranje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Mladić je oslobođen optužbe za genocid u još šest bosanskohercegovačkih općina.
Žalbe na presudu podnijeli su i odbrana i haški tužioci, a konačna presuda je trebala biti izrečena naredne godine.
Antoneti, koji je predsjedavao prvostepenim vijećem koje je oslobodilo Vojislava Šešelja, imenovao je novo vijeće u slučaju Mladić u sastavu sudija Mparani Mami Ričard Radžonson (Mparany Mamy Richard Rajohnson), Gberdao Gustav Kam (Gustave) i Elizabet Ibanda-Nahamja (Elizabeth Ibanda-Nahamya).