Od 7. septembra Koalicija ''Pod lupom'' na terenu ima dodatna 42 posmatrača koji izvještavaju o toku izborne kampanje. Prema nalazima posmatrača, do 17. septembra je zabilježeno 17 slučajeva u kojima su kandidati na predizborni događaj došli službenim vozilom ili pod pratnjom službenog osiguranja.
Prema broju evidentiranih slučajeva korištenja službenih vozila i osiguranja u svrhu kampanje prednjače stranke Saveza za pobjedu sa 10 slučajeva, DNS, SDA i SNSD sa po dva slučaja, te DF u jednom slučaju.
Tako su Adam Šukalo, Bakir Izetbegović, Denis Zvizdić, Dragan Mektić, Igor Crnadak, Marko Pavić, Milan Dunović, Milorad Dodik, Mirko Šarović, Mladen Ivanić, Neđo Trninić, Sebija Izetbegović, Vukota Govedarica i Željka Cvijanović zloupotrijebili javne resurse građana u svrhe stranačke kampanje.
Na 13 predizbornih događaja politički subjekti su organizirali prijevoz za posjetioce, a na 15 predizbornih skupova organizirana je podjela besplatnog pića i hrane. Šest događaja organizirano je u toku radnog vremena na kojima su prisustvovali i zaposlenici u državnim institucijama. Primjećeni su i neprikladan govor i zapaljiva, ratnohuškačka retorika tokom obraćanja kandidata na predizbornim skupovima.
Tokom kampanje uočene su i druge nepravilnosti, kao što je postavljanje oglasa, plakata, postera, odnosno pisanje imena ili slogana koji su u vezi s izbornom kampanjom, unutar ili na zgradama u kojima su smješteni organi vlasti na svim nivoima, javnim preduzećima i ustanovama i mjesnim zajednicama, na vjerskim objektima, na javnim putevima i površinama, što je, također, zabranjeno.
- Zakon se kontinuirano zaobilazi u širokom luku i to obično rade oni koji direktno učestvuju u izradi i donošenju tih istih zakona. Ako zakon ne poštuju oni koji će sutra predstavljati i zastupati građane i građanke ove zemlje, kako očekivati od građana i građanki BiH da poštuju isti – izjavila je Nina Zubović, koordinatorica za odnose s javnošću Koalicije "Pod lupom".
Iz Koalicije apeliraju na političke subjekte da se ponašaju korektno i u skladu sa zakonom tokom izborne kampanje te na nadležne institucije da sve izborne nepravilnosti sankcioniraju i ubrzaju svoju reakciju.
Posmatrači prate i rad lokalnih izbornih komisija. U prethodnih osam sedmica lokalne izborne komisije održale su 688 sjednica. Više od 80% sjednica bilo je unaprijed najavljeno, što je napredak u odnosu na izbore 2014. i 2016. godine.
Lokalnim izbornim komisijama uloženo je ukupno 19 primjedbi i prigovora na izborni proces, koje se najčešće odnose na imenovanje članova biračkih odbora. Sve lokalne izborne komisije rade u punom sastavu i imaju usvojen poslovnik o radu, što je napredak u odnosu na prve četiri sedmice izvještavanja.
Jedanaest lokalnih izbornih komisija ne poštuje odredbe Izbornog zakona o ravnopravnosti spolova, a 11 lokalnih izbornih komisija i dalje nema adekvatne uvjete za rad. Zabilježeno je i kršenje rokova od lokalnih izbornih komisija predviđenih izbornim kalendarom.