OTKRIVAMO

"Drina” će se proizvoditi u Srbiji i Hrvatskoj?!

Već donesena odluka o prestanku proizvodnje cigareta “aura”, “code” i “diva” u BiH

M. AŠČIĆ

24.10.2018

Kompanija “British American Tobacco” (BAT), većinski vlasnik “Fabrike duhana Sarajevo” (FDS), donijela je početkom godine odluku te obavijestila Upravu FDS-a da će proizvodnja cigareta “aura”, “code” i “diva” biti premještena iz Bosne i Hercegovine u Srbiju i Hrvatsku!

Ugroženo poslovanje

Prema toj odluci, kako je navedeno u dokumentima, proizvodnja ovih cigarate u BiH bila je planirana do kraja jula, iako su iz Uprave FDS-a, sa sjedištem u Sarajevu, tražili da se takva odluka promijeni, jer će u “velikoj mjeri ugroziti održivost poslovanja u FDS-u, što bi za posljedicu moglo imati značajno smanjenje radne snage”. Također, Uprava FDS-a je navela da bi ukidanje proizvodnje pred opće izbore moglo dovesti do problema velikih razmjera.

No, u BAT-u su istaknuli da je odluka proistekla na osnovu potpisanog Sporazuma u ugovornoj proizvodnji, gdje su jasno definirane njihove obaveze i rokovi do kada FDS mora proizvoditi određene brendirane proizvode.

To znači da firma koja već posluje s gubicima i radi u jednoj smjeni, za sada proizvodi još samo kultni bh. brend, sarajevsku “drinu”. Ova kompanija je početkom godine tehnološkim viškom proglasila 224 radnika radi reorganizacije firme i osnivanja nove, koja je trebala početi s radom 1. jula i bavila bi se samo duhanskim biznisom.

No, pedesetak radnika već je dobilo otkaze uz određenu vrstu otpremnina.

Generalni direktor FDS-a Edin Mulahasanović jučer nije odgovarao na pozive kako bi nam pojasnio novonastalu informaciju.

 Strani brendovi

S druge strane, Halil Čengić, predsjednik Udruženja dioničara “Dividenda”, koji je upozoravao na ovakav scenarij i tražio od Vlade FBiH da se zaustavi prodaja FDS-a, tvrdi da će ova kompanija vrlo brzo prestati proizvoditi i “drinu”.

- Nakon što su ugasili ove brendove i premjestili proizvodnju, sada se ide i na gašenje proizvodnje “drine”. To će se desiti vrlo brzo. To svi znaju, jer imaju duhana još za samo tri mjeseca. Svima je ovdje jasno da je cilj BAT-a bio da nametnu svoje brendove i da ih je u BiH zanimalo samo tržište. Oni sada ove cigarete proizvode u Srbiji i Hrvatskoj - rekao nam je Čengić.

 Šta je bilo s kioscima “Tobacco Pressa”

Kupovinom FDS-a, BAT je postao vlasnik i lokalnog lanca kioska “Tobacco Pressa”, a ranijom kupovinom TDR-a postao je i vlasnik lanca kioska “iNovine”.

Na taj način su počeli s optimizacijom mreže kioska, tačnije zatvaranje kioska “Tobacco Pressa” s obzirom na to da su kiosci “iNovina” i “Tobacco Pressa” često bili jedni pored drugih, na istoj lokaciji. Do sada su, prema nezvaničnim informacijama, zatvorili 120-130 kioska, a radnike penzionisali ili otpustili.

BAT: Ugrožena budućnost svih brendova u BiH

U BAT-u su nam jučer kazali da uslužna proizvodnja koju FDS provodi za BAT, nije prestala. Ali i da, kako je BAT kupio brendove FDS-a, “sukladno preferencijama pušača i stanju na tržištu, provodi i politiku proizvodnje i prodaje”.

- Nažalost, zbog velikih poremećaja na tržištu BiH uzrokovanih rastom akciza te zbog pada legalnog tržišta za više od 35 posto u posljednje tri godine, nije ugrožena prodaja i distribucija bivših brendova FDS-a nego i svih drugih brendova BAT-a i drugih takmaca na tržištu. Zbog svega toga, budućnost proizvodnje ne samo bivših brandova FDS-a nego i svih ostalih legalno proizvedenih brendova na tržištu BiH je upitna - rekla nam je Martina Pintarić, koja radi PR za BAT.




Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.