Zbog sunčanog i za ovo doba godine neuobičajeno toplog vremena, umjesto debelih džempera i jakni, bh. građani i u prvim danima novembra vani izlaze samo u majicama, uz obavezne sunčane naočale.
Nakon svježijih jutara i mjestimične magle, tokom dana u cijeloj Bosni i Hercegovini prevladavaju prave proljetne temperature koje su u mnogim dijelovima zemlje više od 20 stepeni.
Bit će oblaka
A kako najavljuju meteorolozi, takvo vrijeme zadržat će se i narednih dana.
- Zbog tople zračne mase sa sjevera afričkog kontinenta, ostat će natprosječno toplo vrijeme, ali će biti i oblaka. Jutarnje temperature kretat će se od 5 do 11, na jugu do 13 stepeni. Maksimalne dnevne iznosit će od 14 do19 stepeni, a u Hercegovini će biti i iznad 20 – kaže Dženan Zulum iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Tuzla je jučer, prema mjerenjima u 14 sati, bila najtopliji bh. grad s izmjerena 23 stepena. Toplo je bilo i u Zenici, gdje je bilo 22, u Banjoj Luci i Neumu 20, a u Bihaću i Mostaru 18 stepeni. I glavni bh. grad jučer je, kao i prethodnih dana, bio okupan suncem, a na ugodnih 17 stepeni ulice, parkovi i bašte kafića bili su puni.
Nakon miholjskog, koje je karakteristično za oktobar, nastupilo je martinjsko ljeto, koje se dešava u novembru, kazao je za „Avaz“ meteorolog i klimatolog Željko Majstorović. Miholjsko ljeto, pojašnjava on, desi se jednom u četiri godine, a martinjsko jednom u osam.
- Od petka će se još više proljepšati vrijeme. Vikend će, također, biti topao. Već od 19. novembra bit će padavina. Obično, prema narodnom vjerovanju, kakav bude oktobar, takav će biti mart, a kakav je novembar, takav će biti februar – pojašnjava Majstorović.
Rizične grupe
Toplo vrijeme u ovo doba godine sa sobom nosi i val virusa, a ljekari građane pozivaju da pravovremeno reagiraju kako bi se izbjegle zdravstvene tegobe.
- Proteklih dana bilo je posla. Pacijenti se uglavnom žale na glavobolju i mučninu. Virusima odgovaraju više temperature i vrlo lako se javljaju infekcije – navode iz sarajevske Hitne pomoći.
Ističu da je nemoguće izbjeći virusne infekcije ako se boravi u istom prostoru s većim brojem ljudi, ako se koristi gradski saobraćaj... Zaštititi se prvenstveno trebaju rizične grupe, a to su djeca, starije osobe i oni sa slabijim imunitetom.
Narodna vjerovanja
Prema narodnom vjerovanju, tokom zime neće biti mnogo mrazeva ako ih nije bilo ni prije Miholjdana - „Ako je uoči Miholjdana vedra noć, zima će imati veću moć“. A na Miholjdan, koji pada 12. oktobra, temperatura u BiH dostizala je i do 25 stepeni.
Također, prema vjerovanju, ove zime neće biti ni mnogo snijega, jer, kako se kaže u narodu - „Koliko magle u oktobru, toliko snijega u februaru“.
Topao decembar
Meteorolozi najavljuju i da će decembar biti topliji nego prethodnih godina, ali s više padavina. Prosječne minimalne temperature ići će ispod nule samo u planinskim predjelima.
Anketa: Kako građani podnose natprosječno toplo vrijeme
GRAČANICA
- Ovo vrijeme teško podnose svi, a pogotovo mi u trećoj životnoj dobi. Čudno je vrijeme, ljeto ušlo u jesen, nema kiše, pa pritisnulo sa svih strana. Srećom, kuća mi je blizu šume, nema smoga, a ja šetam i to je spas i preporuka svima.
- Teško je vrijeme, posebno za hronične bolesnike. Kiše, one prave, odavno nema. Bilo bi bolje da sve ide svojim tokom. I ja sam jedan od onih koji se protiv ovog vremena bore šetnjom. Sa psom svakog dana prijeđem i do tri kilometra.
H. Č.
KONJIC
- Cijela je priroda zbunjena, u novembru su procvjetale neke voćke, kao i cvijeće koje inače cvijeta u maju. Meteoropati najviše osjećaju ovu promjenu. Ovako visoke temperature pogoduju raznim virusima. Sve se mijenja, i ljudi i klima.
- Sve su ovo znakovi klimatskih promjena i globalnog zagrijavanja. Najveći krivac je sam čovjek. To je sve opet na kraju palo po našim leđima. Relativno sam mlada i sve to utječe i na mene, a ne mogu ni zamisliti kako je starijima.
S. Š.