U Bosni i Hercegovini registriran je slučaj malarije, a pacijent je, kako saznajemo, smješten na Infektivnoj klinici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Preksinoć nabavljeni
Nakon što je bio nekoliko dana u komi zbog toga što u BiH nema lijekova za ovu opasnu bolest, saznajemo da su oni preksinoć nabavljeni.
Naime, uspjela je akcija koju su porodica i prijatelji pokrenuli putem Facebooka, objavivši apel za pomoć u potrazi za tri lijeka.
Zahvaljujući terapiji, pacijent se probudio iz kome i dosta je bolje, a kako nezvanično saznajemo, zaražen je tokom boravka u Africi.
Podsjetimo, prije pet mjeseci zabilježen je isti slučaj u Kantonalnoj bolnici Zenica, gdje je hospitaliziran 43-godišnji Zavidovićanin. On je radio na bušotinama u Africi, gdje je i obolio od ove zarazne bolesti. Po dolasku u BiH počeo se osjećati loše, nakon čega se javio u zeničku bolnicu, gdje je i zadržan zbog teškog oboljenja.
Raniji slučajevi
Nakon kraćeg boravka u bolnici ovaj pacijent prebačen je u Italiju na daljnje liječenje.
Inače, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, u prošloj godini zabilježen je još jedan slučaj ovog oboljenja.
- U 2011. godini bile su dvije i 2013. jedna zaražena osoba, ostalih godina nije bilo zaraženih ovom bolešću – navodi se u biltenima Zavoda.
Simptomi malarije
Simptomi se obično razvijaju deset dana do četiri sedmice nakon infekcije.
Kod nekih osoba simptomi ostaju nevidljivi i po nekoliko mjeseci. Neki malarijski paraziti mogu ući u tijelo, ali se ne razvijaju.
Uobičajeni simptomi malarije su snažna groznica, visoka temperatura, obilno znojenje, glavobolja, mučnina, povraćanje, proljev, anemija, bol u mišićima, konvulzije, koma i krvava stolica.
Zabilježeni slučajevi malarije u FBiH
2 – 2011.
1 – 2013.
1 – 2017.
2 – 2018.