Zbog lova, krivolova, trovanja, uništavanja staništa i drugih faktora, u posljednjih sto godina čak 13 vrsta ptica potpuno je nestalo iz BiH ili se više ne gnijezde, ali se pojavljuju na lutanju ili na migraciji. Danas se veliki broj vrsta u BiH nalazi na ivici istrebljenja.
Ornitolog Goran Topić iz Šipova za „Avaz“ kaže da je nestanak pojedinih vrsta ptica uvjetovan slabom zakonskom zaštitom najvrednijih prirodnih staništa. Od ukupnog teritorija zaštićeno je manje od jedan posto i po tome je naša zemlja na posljednjem mjestu u Evropi.
Frapantni podaci
- Najbolji primjer uništavanja staništa je isušivanje i preoravanje Bardače, najznačajnijeg vodenog staništa u BiH. Iako se nalazi na listi močvarnih područja od međunarodnog značaja, osam od 11 jezera ovog močvarnog kompleksa je isušeno i pretvoreno u poljoprivredno zemljište - kaže Topić.
U najugroženije vrste spadaju ptice s vrha lanca ishrane, kao što su dnevne i noćne ptice grabljivice, ptice dupljašice, kao i neke lovne vrste, od kojih se posebno izdvajaju poljska jarebica, jarebica kamenjarka, grlica i prepelica.
- Populacije ovih vrsta u prošlosti su činile stotine hiljada parova, da bi im u posljednjih nekoliko decenija brojnost pala za 50-80 odsto. Neuređen zakonodavni sistem, slabo provođenje kaznene politike, neusklađenost zakona sa savremenim evropskim trendovima i niska ekološka svijest stvaraju idealne uslove za razvoj krivolova kod nas - upozorava Topić.
Najnovije analize utjecaja krivolova na ptice, ističe on, pokazuju frapantne podatke. Od 2012. godine do danas prikupljeni su podaci o više od 11.000 ilegalno ustrijeljenih primjeraka u okviru 103 vrste. Većina od ovog broja su zaštićene vrste.
- Procjene pokazuju da se kod nas godišnje ilegalno ustrijeli od 100.000 do 200.000 ptica. Zbog ubijanja, značajan broj vrsta je doveden na ivicu egzistencije, dok su neke nestale iz naše zemlje - kazao je Topić.